Badania lekarskie na operatora koparki. Skierowanie, przebieg i wszystko, co musisz wiedzieć w jednym miejscu.

Chcesz zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe? Wybierz zawód operatora koparki. Najpierw jednak sprawdź, czy lekarz dopuści Cię do wykonywania tego zawodu. Zobacz, jak wygląda skierowanie na badania operatora koparki, wzór, który obowiązuje kursantów oraz poznaj ich przebieg. Z tego poradnika dowiesz się również, ile kosztują dla operatora koparki badania lekarskie i badania psychotechniczne. 

Czy wiesz, jakie trzeba wykonać badanie lekarskie na operatora koparki? Skierowanie, przebieg i wszystko, co musisz wiedzieć, nim zapiszesz się na kurs.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Wymagania zdrowotne na stanowisku operatora koparki.
  2. Czy niezbędne jest posiadanie skierowania? Sprawdź, czy można pominąć u operatora koparki badania lekarskie.
  3. Kto może wykonać dla przyszłego operatora koparki badania psychotechniczne?
  4. Jak wygląda badanie lekarskie na operatora koparki?
  5. Koszt badania lekarskiego na operatora koparki. Ile kosztuje i czy w każdym mieście jest taki sam?
  6. Ważność badań lekarskich, czy operator musi mieć badania psychologiczne?
  7. Gdzie można wykonać takie badanie?
  8. Przeciwwskazania do pracy w zawodzie operatora koparki. Sprawdź, co jest istotne i pamiętaj, aby to sprawdzić.
  9. Przykładowy wzór badania lekarskiego na operatora koparki. Na co zwrócić uwagę?
  10. Chcesz otrzymać wsparcie w zorganizowaniu badań, jak i zaliczenia egzaminu na operatora koparki?

Wymagania zdrowotne na stanowisku operatora koparki

Każdy operator koparki powinien cechować się dobrym zdrowiem ogólnym. Ważna jest w tym przypadku sprawność fizyczna. Operator wchodzi do kabiny po schodach. Ponadto obsługa maszyny wymaga sprawności fizycznej dwóch rąk. W tym przypadku Instytut Medycyny Pracy nie dopuści do pracy w zawodzie osoby, która tych kryteriów nie spełnia. Ponadto kluczowa jest także kondycja wzorku. Operator powinien mieć możliwość nieograniczonego widzenia przestrzennego. Nie może być także daltonistą. Rozróżnianie kolorów ma ogromny wpływ na poziom bezpieczeństwa. Znaki ostrzegawcze, słupki, a także ludzie poruszający się po placu budowy w odblaskowych kamizelkach i kaskach są dużo lepiej widziani na tle fałdy ziemi. Jednak, jeśli nosisz okulary lub soczewki, a okulista zakwalifikuje Cię do drugiego poziomu widzenia, to bez obaw możesz pracować w tym zawodzie. Operator koparki to osoba, która powinna być sprawna zarówno ruchowo, jak i umysłowo. Powinna cechować się sprawnością psychomotoryczną, odpowiednim temperamentem, odwagą oraz inteligencją.

Może Cię zainteresować: Najbardziej poszukiwane zawody w 2022 r. w Polsce i za granicą

Czy niezbędne jest posiadanie skierowania? Sprawdź, czy można pominąć u operatora koparki badania lekarskie.

Skierowanie na badania lekarskie jest niezbędne, by je wykonać, jeśli kieruje Cię na nie przyszły pracodawca. Jednak badania mogą być wykonane również bez skierowania, na wniosek przyszłego kursanta, który chce wziąć udział w kursie na operatora koparki, a po zaliczeniu egzaminu pracować w tym zawodzie. W przypadku wykonywania niezbędnych badań ważne jest, kto je finansuje. Jeśli planujesz założyć własną działalność gospodarczą tuż po ukończeniu kursu i sam finansujesz szkolenie, to badania wykonujesz na własny wniosek bez konieczności posiadania skierowania.

Kto może wykonać dla przyszłego operatora koparki badania psychotechniczne?

Badania lekarskie na operatora koparki może przeprowadzić lekarz medycyny pracy oraz psycholog z niezbędnymi uprawnieniami. Badania są niezbędne do prawidłowego wykonywania obowiązków zawodowych oraz przewidywania następstw poszczególnych sytuacji. Nawet jeśli w późniejszym czasie rozmyślisz się lub nie zdasz egzaminu, a ostatecznie nie uzyskasz niezbędnych kwalifikacji na operatora takiej maszyny, to kosztu badania nikt Ci nie zwróci. 

Jak wygląda badanie lekarskie na operatora koparki?

Aby dostać się na badanie lekarskie na operatora koparki, należy wypełnić wzór dokumentu. Najczęściej wniosek o badania wypełnia przyszły pracodawca lub placówka, która je finansuje. W pierwszym etapie badań trafiasz do lekarza medycyny pracy, który bada Twój wzrok i sprawdza sprawność fizyczną. Jeśli badanie przebiega pomyślnie, w drugim etapie trafisz do gabinetu psychologa, by wykonać badania psychotechniczne

Koszt badania lekarskiego na operatora koparki. Ile kosztuje i czy w każdym mieście jest taki sam?

Koszt badań lekarskich powinien być w podobnej cenie we wszystkich miastach, ponieważ jego wysokość reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia. Jednak w placówkach prywatnych ta kwota może się od siebie nico różnić. Badanie lekarskie średnio kosztuje ok. <uzupełnić> zł. Natomiast badanie psychologiczne operatora koparki kosztuje ok. <uzupełnić> zł, czyli mniej więcej tyle samo, co w przypadku operatorów wózków widłowych. 

Ważność badań lekarskich, czy operator musi mieć badania psychologiczne?

Każdy operator koparki powinien posiadać niezbędne badania. Wiąże się to również z cyklicznym aktualizowaniem ich. Badania lekarskie w Zakładzie Medycyny Pracy wykonywane są okresowo. Jeśli kursant nie ma jeszcze 60 lat i chce zdobyć uprawnienia na ten sprzęt, to jest zobowiązany do kompleksowych badań, które mają ważność 5 lat. Są one niezbędne, by móc operować koparką lub koparko-ładowarką. Osoby po 60 roku życia są zobowiązane do wykonywania badań co 30 miesięcy. Ze względu na częstotliwość występujących jednostek chorobowych po 60 roku życia, okres pomiędzy kolejnymi badaniami jest krótszy.

Może Cię zainteresować: Jakie kwalifikacje zawodowe w 2022 roku warto zdobyć?

Gdzie można wykonać takie badanie?

Badania, które kwalifikują do wzięcia udziału w kursie, można wykonać w gabinetach Medycyny Pracy w każdym mieście w Polsce. Lekarz psycholog zbada Twoją sprawność psychomotoryczną oraz poziom inteligencji. Ponadto w ocenie ogólnej weźmie również pod uwagę temperament oraz ogólny pozom skupienia. Następnie przyszły operator koparki wypełnia przygotowane przez lekarza kwestionariusze osobowe oraz ankiety, które wchodzą w skład części teoretycznej. Na koniec odbywa się badanie, które ma na celu określenie czasu reakcji oraz koordynacji ruchowo-wzrokowej. Wynik pozytywny w badaniach lekarskich, jak i psychologicznych umożliwia wzięcie udziału w kursie na operatora koparki.

Przeciwwskazania do pracy w zawodzie operatora koparki. Sprawdź, co jest istotne i pamiętaj, aby to sprawdzić.

W codziennym wykonywaniu zawodowych obowiązków na stanowisku operatora koparki istotny jest ogólny stan zdrowia oraz wzrok. Jeśli borykasz się z bólami kręgosłupa, a pozycja siedząca dodatkowo obciąża źródło bólu, ten zawód może nie być dla Ciebie. Wskazany nie jest również lęk wysokości, ponieważ w wielu przypadkach koparki pracują na skarpach lub wzniesieniach terenu. Podstawą do pracy jest oczywiście sprawność oczu.

Przykładowy wzór badania lekarskiego na operatora koparki. Na co zwrócić uwagę?

W Internecie nie brakuje wzorów zaświadczeń, które nie zawsze są zgodne z rozporządzeniem Rady Ministrów. Jak zatem powinno wyglądać skierowania na badania na operatora koparki? Wzór powinien zawierać miejsce na wpisanie imienia, nazwiska, peselu oraz adresu zameldowania. Wypełnienie prawidłowo wszystkich wolnych pól nie pozostawia złudzeń, kto wziął udział w badaniu i kogo lekarze dopuszczają do wzięcia udziału w szkoleniu. Ten dokument placówka organizująca szkolenie może później wykorzystać podczas przygotowywania certyfikatu po ukończeniu kursu. 

Chcesz otrzymać wsparcie w zorganizowaniu badań, jak i zaliczenia egzaminu na operatora koparki?

Decydując się na zmianę kwalifikacji zawodowych, które mogą odmienić Twoje życie, możesz zrobić to osobiście lub skorzystać z pomocy firm, takich jak Profil Szkolenia, które kompleksowo pomagają przyszłym kursantom dopełnić wszelkich formalności

Zdobycie odpowiednich zaświadczeń lekarskich i pomyślne zaliczenie testów psychotechnicznych umożliwiają wzięcie udziału w kursie na operatora koparki i koparko-ładowarki. Ponadto odbycie szkolenia w towarzystwie doświadczonych konstruktorów z pewnością ma wpływ na poziom zdobytej wiedzy i jakość świadczonych usług w przyszłości. Zgłoś się do nas i skorzystaj z naszej pomocy w organizacji kursu na operatora koparki od A do Z!

Zapisz się na kurs i zostań cenionym specjalistą w swojej dziedzinie

Formularz kontaktowy

mima
Skontaktuj się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod podany numer, pisząc maila lub wypełniając formularz.
+48 602 774 556
info@profilszkolenia.pl
Prawo jazdy
Kierowca zawodowy
Operator maszyn
Szkolenia UDT
INNE KURSY
Profil Szkolenia
5.0
Na podstawie 3 opinii
powered by Facebook
js_loader
Obsługę prawną firmy zapewnia  Kancelaria Radcy Prawnego KINGA KONOPELKO
© PROFIL SZKOLENIA Sylwia Wyszyńska 2022
crossmenu