Co to jest WJO? Przeczytaj koniecznie, zanim zdecydujesz się na kurs na wózki widłowe!

Chcesz zdobyć uprawnienia, które pozwolą Ci na aktywność zawodową bez względu na ewoluowanie rynku pracy? Wybierz kurs na operatora wózków jezdniowych. Poznaj ich rodzaje i sprawdź, gdzie można wziąć udział w szkoleniach indywidualnych lub grupowych, by podejść do egzaminu kwalifikacyjnego. Operator wózków jezdniowych znajdzie pracę w każdej firmie transportowej, w przetwórstwie i w magazynowaniu. Sprawdź, gdzie udać się na kurs na wózki widłowe.

Szukasz dobrej pracy? Sprawdź, co to jest WJO. Przeczytaj koniecznie, zanim zdecydujesz się na kurs na wózki widłowe!

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. WJO - rodzaje wózków jezdniowych
 2. Kurs na wózki widłowe — wymagania
 3. Przebieg krok po kroku kursu na wózki widłowe
 4. Uprawnienia na wózki widłowe. Ile czasu zajmuje ich zdobycie? 
 5. Jak wygląda egzamin na wózki widłowe?
 6. Kurs na wózki widłowe — cena
 7. Szkolenia na wózki widłowe w Warszawie
 8. Profil Szkolenia — Twoja firma szkoleniowa w Warszawie, Białymstoku, Łomży

WJO — rodzaje wózków jezdniowych

Wózki jezdniowe określane są również jako widlaki lub wózki widłowe. Są to pojazdy mechaniczne przemysłowe, które mają kołowy napęd silnikowy i rozwidloną platformę przymocowaną do przedniej części. Te urządzenia najczęściej są wykorzystywane w firmach transportowych oraz wszędzie tam, gdzie magazynuje się dużą ilość produktów. Ich budowa oraz możliwości sprawiają, że załadowywanie oraz rozładowywanie towarów trwa krócej i nie wymaga wykorzystywania siły ludzkiej. Wózki widłowe w znaczny sposób usprawniają powyższe czynności.

Obecnie wyróżniamy dwie klasy – WJO I i WJO II:

 • WJO I — w tym przypadku mamy do czynienia z wózkami jezdniowymi podnośnikowymi z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz z wózkami jezdniowymi podnośnikowymi z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem (tzw. ładowarki teleskopowe).
 • WJO II — w tej kategorii znajdują się wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia. Do WJO II nie zaliczamy wózków widłowych, czyli wózków z wysięgnikiem, oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem.

Wózki jezdniowe można podzielić na grupy również ze względu na rodzaj napędu:

 • wózki z napędem spalinowym, np. gaz LPG lub diesel;
 • wózki z napędem elektrycznym, ładowane z sieci elektrycznej;
 • wózki z napędem innym, np. na wodór.

Kolejny podział wózków widłowych dotyczy sposobu kierowania. W tym przypadku wyróżniamy:

 • wózki prowadzone, w których operator prowadzi wózek;
 • wózki podestowe, czyli modele, w których operator stoi na podeście i z tej pozycji obsługuje maszynę;
 • wózki z wbudowanym fotelem dla kierowcy, są one kierowane z pozycji siedzącej z kabiny;
 • wózki zdalnie kierowane lub wózki automatyczne, które są prowadzone przez automatyczny system.

Jednak najważniejsza jest pierwsza klasyfikacja, która określa stopnie zdobywanych uprawnień.

Kurs na wózki widłowe — wymagania

Kurs na wózki widłowe od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ te maszyny są stosowane w wielu sektorach gospodarki. Jeśli chcesz pracować, obsługując takie właśnie maszyny, niezbędne będą odpowiednie uprawnienia. 

Uprawnienia na wózki widłowe może zdobyć każdy, kto:

 • ma ukończone 18 lat,
 • ma wykształcenie co najmniej podstawowe,
 • otrzymał aktualne zaświadczenie lekarskie, w którym nie ma opisanych przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. 

Jeśli spełniasz powyższe wymagania, to bez obaw możesz rozglądać się za znalezieniem firmy szkoleniowej, która umożliwi Ci zdobycie niezbędnych uprawnień.

Przebieg krok po kroku kursu na wózki widłowe

Szkolenia na wózki widłowe odbywają się w wielu miastach na terenie Polski. Aby wybrać odpowiednią placówkę, poszukaj firmy mającej duże doświadczenie i świetne opinie wśród osób, które już z jej kursów korzystały. Następnie wykonaj badanie lekarskie, które wykluczy przeciwwskazania do pracy w tym zawodzie, i zapisz się na kurs. Każde szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej. Zajęcia są organizowane w grupach, które nie powinny liczyć więcej niż 15 uczestników, ale mogą być również realizowane w ramach nauczania indywidualnego. 

Zajęcia łącznie trwają 32 godziny lekcyjne. Kursanci, którzy są zobligowani przez program do odbycia części uzupełniającej z zagadnień z zakresu elektrotechniki i mechaniki, muszą doliczyć do tego kolejne 4 godziny lekcyjne.

Po ukończeniu zajęć teoretycznych i praktycznych każdy kursant podchodzi do egzaminu, który ma potwierdzić zdobyte umiejętności.

Uprawnienia na wózki widłowe. Ile czasu zajmuje ich zdobycie? 

Udział w kursie najczęściej trwa kilka dni. Są firmy, które umożliwiają zdobycie wiedzy teoretycznej w ramach kursu online. Jednak na zajęcia praktyczne zawsze trzeba stawić się osobiście. W zależności od organizatora i potrzeb osób szkolących się wykłady mogą odbywać się zarówno rano, jak i systemem wieczorowym. Uczestniczenie w 32 lub 36 godzinach zajmuje najczęściej ok. 3-4 dni. Zajęcia praktyczne odbywają się jednego dnia i są realizowane dla całej grupy. Reasumując, zdobycie uprawnień na wózki widłowe najczęściej trwa około 5-7 dni.

Jak wygląda egzamin na wózki widłowe?

Każdy kursant, który wziął udział w szkoleniu, może przystąpić do egzaminu przed komisją. Istotne jest, by w tym dniu posiadać przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Pierwsza część to egzamin teoretyczny, który trwa 30 minut. Jest on przygotowywany w formie testu, który się składa z 15 pytań.  W każdym należy zaznaczyć jedną trafną odpowiedź. Komisja dopuszcza popełnienie 4 błędów w teście. Kolejny etap egzaminu to część praktyczna. Mogą w niej  wziąć udział kursanci, którzy uzyskali pozytywny wynik z egzaminu teoretycznego.

Egzamin praktyczny składa się z dwóch części:

 • prezentacji jednej czynności z zakresu codziennej obsługi technicznej maszyny,
 • zadania praktycznego, które obejmuje wykonanie manewrów urządzeniem i obsługę urządzenia.

Nieprawidłowe wykonanie wskazanych przez komisję czynności, które są określane jako potencjalnie niebezpieczne, kończy egzamin praktyczny z wynikiem negatywnym. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego każdy kursant otrzymuje zaświadczenie kwalifikacyjne.

Kurs na wózki widłowe — cena

Chcesz wziąć udział w kursie na wózki widłowe w Warszawie? Ceny za udział w szkoleniu mogą być zróżnicowane. Wiele zależy od tego, co dana firma szkoleniowa oferuje. Duże doświadczenie, profesjonalnie wyposażone sale wykładowe oraz nowoczesne maszyny do zajęć praktycznych sprawiają, że kursy cieszą się większą popularnością. Ponadto na całkowitą cenę kursu się składa:

 • koszt szkolenia
 • koszt wykonania badania lekarskiego
 • koszt przystąpienia do egzaminu.

Za profesjonalne, świetnie zorganizowane kursy na wózki widłowe  w Warszawie trzeba zapłacić od 650 zł wzwyż.

Szkolenia na wózki widłowe w Warszawie

Warszawa to duże miasto, w którym znajdują się zarówno firmy, które dopiero rozpoczynają organizację szkoleń, jak i marki, które organizują je od kilku dekad. Poziom doświadczenia ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Jak wybrać profesjonalny kurs na wózki widłowe w Warszawie? Warto wykonać porównanie ofert na podstawie:

 • liczby zadowolonych kursantów,
 • doświadczenia w organizacji szkoleń,
 • wyposażenia parku maszynowego do zajęć praktycznych,
 • składowych całkowitej ceny. 

Podjęcie rozważnej decyzji zapewni Ci udział w szkoleniu, które w znaczny sposób poszerzy Twoją wiedzę z zakresu mechaniki, wyposażenia sprzętu oraz z jego obsługi i BHP pracy. Doświadczeni wykładowcy przekażą Ci wiedzę w sposób łatwy i klarowny. 

Profil Szkolenia — Twoja firma szkoleniowa w Warszawie, Białymstoku, Łomży

Jeśli zależy Ci na nawiązaniu współpracy z profesjonalną firmą szkoleniową, która zorganizowała już setki szkoleń i pomogła znaleźć nową pracę wielu ludziom, wybierz Profil Szkolenia. 21 lat doświadczenia w branży szkoleniowej sprawia, że dysponujemy świetnie wyposażonymi salami wykładowymi, oferujemy dostęp do materiałów szkoleniowych online, mamy maszyny do zajęć praktycznych w bardzo dobrym stanie technicznym. Od wielu lat dostosowujemy swoją ofertę do potrzeb rynku pracy, dlatego wiemy, które kursy warto wybrać, by dobrze zarabiać, i nie bać się utraty pracy. Poznaj nasze możliwości!

Zapisz się na kurs i zostań cenionym specjalistą w swojej dziedzinie

Formularz kontaktowy

mima
Skontaktuj się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod podany numer, pisząc maila lub wypełniając formularz.
+48 602 774 556
info@profilszkolenia.pl
Prawo jazdy
Kierowca zawodowy
Operator maszyn
Szkolenia UDT
INNE KURSY
Profil Szkolenia
5.0
Na podstawie 3 opinii
powered by Facebook
js_loader
Obsługę prawną firmy zapewnia  Kancelaria Radcy Prawnego KINGA KONOPELKO
© PROFIL SZKOLENIA Sylwia Wyszyńska 2022
crossmenu