Ile zarabia operator koparki? Wynagrodzenie operatorów koparek 2023

Do najbardziej pożądanych grup zawodowych w 2023 roku z pewnością można zaliczyć operatorów koperek. Specjaliści w tej dziedzinie są potrzebni i w najbliższych latach z pewnością nic się w tej kwestii nie zmieni. Wybierając pracę w zawodzie operatora koparki lub koparki-ładowarki, możesz zarobić znacznie więcej niż średnia krajowa w 2023 roku. Poznaj zalety pracy w tym zawodzie i sprawdź, co wpływa na stawkę godzinową.

Czy wiesz, ile miesięcznie może zarobić operator koparki? Wynagrodzenie operatorów maszyn budowlanych w 2023 zależy od wielu czynników, ale z pewnością nie oscyluje na poziomie najniższego wynagrodzenia w Polsce. Sprawdź, jak zdobyć uprawnienia i dobrze zarabiać.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Od czego zależy wynagrodzenie operatora koparki?
 2. Zarobki operatorów koparek w Polsce i za granicą
 3. Zapotrzebowanie na operatorów maszyn w kraju i za granicą
 4. Porównanie zarobków operatora koparki na tle innych zawodów: kierowca zawodowy, operator wózka widłowego czy HDSA
 5. Koszty uprawnień a zarobki na stanowisku operatora, jak szybko zwrócą się koszty kursu?
 6. Chcesz cieszyć się podobnym poziomem wynagrodzeń? 

Od czego zależy wynagrodzenie operatora koparki?

W 2023 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 3600 zł brutto, a średnia krajowa zgodnie z informacjami z Głównego Urzędu Statystycznego w marcu 2023 roku wyniosła nieco ponad 7300 zł brutto. Jak widzisz, statystyczny Polak zarabia dwukrotność najniższego wynagrodzenia. Utrzymanie rodziny za najniższą krajową przy szalejącej inflacji, bezustannie podnoszonej stopie procentowej oraz przy rekordowych cenach paliwa w zasadzie graniczy z cudem. Sytuacja ekonomiczna sprawia, że coraz więcej Polaków szuka lepszej alternatywy dla obecnej pracy. Słowo „lepszej” oznacza zatem „lepiej płatnej” pracy. 

Po dokonaniu analizy współczesnego rynku pracy szybko zorientujesz się, że do pożądanych i dobrze płatnych zawodów z pewnością można zaliczyć między innymi operatora koparki i operatora koparko-ładowarki. Jest to pracą, której najczęściej podejmują się mężczyźni, jednak i kobiety, które chcą osiągnąć stabilizację finansową, mogą zdobyć niezbędne kwalifikacje, by zacząć zarabiać więcej. 

Zastanawiasz się, ile zarabia operator koparki? Na kwotę wynagrodzenia miesięcznego wpływa między innymi:

 • staż pracy,
 • umiejętności,
 • liczba nadgodzin,
 • wielkość firmy,
 • region.

Zarobki operatorów koparek w Polsce i za granicą

Bez względu na sektor zatrudnienia operator koparki jednonaczyniowej lub koparko-ładowarki to praca dobrze płatna. Mediana zarobków na tym stanowisku pracy w Polsce, według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, wynosi ok. 6000 zł brutto. Oczywiście mniej doświadczeni operatorzy zarabiają trochę mniej. Ankietowani, którzy wzięli udział w tym badaniu, deklarowali staż pracy mniejszy niż 3 lata i zarabiali miesięcznie ok. 5000 zł brutto

Oczywiście stawka godzinowa zależy w dużej mierze od sektora gospodarczego, wielkości firmy i regionu, w którym dana firma świadczy usługi. Dla przykładu możemy w tym miejscu porównać słabo rozwijające się Podlasie i bardzo dobrze rozwinięty Śląsk, gdzie stawka godzinowa może przekraczać nawet dwukrotność tego, ile zarabia operator z Podlasia. 

Decydując się na własną działalność gospodarczą w Polsce, operator koparki otrzymuje stawkę w granicach ok. 100 zł

Nieco inaczej wyglądają zarobki operatorów koparek jednonaczyniowych i koparko-ładowarek poza granicami naszego kraju. Przeciętny operator zatrudniony na umowę o pracę w Polsce zarabia ok. 30 zł na godzinę. Jakie więc operator koparki zarobki w Niemczech otrzymuje za tę samą pracę? Najczęściej jest to ok. 20 euro, co po przewalutowaniu daje ok. 90 zł. Chcesz wiedzieć, na jakie pieniądze w Norwegii może liczyć operator koparki? Zarobki w Norwegii na tym stanowisku kształtują się na poziomie ok. 100 zł za godzinę. Na tych przykładach świetnie widać, że zarobki w krajach Unii Europejskiej mogą być kilkukrotnie większe od tych w Polsce

Pomiędzy zarobkami w Polsce i krajami zachodnimi zawsze była dość duża różnica. Z tego powodu wielu operatorów decyduje się na wyjazd poza granice naszego kraju. Obecnie zdaniem ekonomistów nie ma szans na wyrównanie w Polsce stawek dla operatorów maszyn budowlanych z tymi, które występują za granicą.

Zapotrzebowanie na operatorów maszyn w kraju i za granicą

Od wielu lat obserwujemy trend coraz mniejszej liczby pracowników w sektorze budowlanym. W tym przypadku brakuje głównie wykwalifikowanych operatorów maszyn budowlanych. Młodzież coraz częściej wybiera zawody związane z rozwojem technologii, komputeryzacją i automatyką. A klasyczne i dobrze płatne specjalizacje zostają w cieniu. W tym roku operatorów maszyn budowlanych brakuje na terenie całego kraju. W krajach wysoko rozwiniętych ten trend utrzymuje się już od dłuższego czasu. Nie zapowiada się na to, że ten proces ulegnie zatrzymaniu. 

Jeśli szukasz pracy dobrze płatnej i zależy Ci na stabilizacji finansowej, zdecyduj się na poszerzenie swoich uprawnień zawodowych. Biorąc pod uwagę, ilość ogłoszeń o pracę w kraju i za granicą, z pewnością szybko znajdziesz nowe zatrudnienie i otrzymasz gwarancję znacznie lepszych zarobków, które pomogą Ci przetrwać aktualny kryzys ekonomiczny.

Porównanie zarobków operatora koparki na tle innych zawodów: kierowca zawodowy, operator wózka widłowego czy HDSA

Oczywiście praca operatora koparki lub koparko-ładowarki z punktu widzenia innych grup zawodowych może być mało atrakcyjna. Dla porównania weźmy pod lupę kierowców zawodowych. Znaczna część kierowców spędza większość czasu poza domem. Praca wiąże się z wyjazdami zagranicznymi i dalekimi trasami w kraju. Średnie zarobki kierowcy w kraju wynoszą ok. 6000 zł brutto, a w krajach zachodnich ok. 15000 zł brutto. 

Natomiast operator wózka widłowego w Polsce zarabia ok. 3500 zł miesięcznie. 25% wszystkich specjalistów z uprawnieniami na tę maszynę otrzymuje mniej niż 3000 zł brutto miesięcznie. Za granicą średnie zarobki operatora wózka widłowego wynoszą ok. 2500 euro. 

Dla porównania weźmy jeszcze pod lupę jeszcze operatora żurawia HDS. Zarobki osób z uprawnieniami do obsługiwania tej maszyny można porównać do operatorów wózka widłowego. Oczywiście w każdym przypadku na ostateczną stawkę godzinową ma wpływ doświadczenie operatora, jego kwalifikacje zawodowe oraz region kraju, w którym podejmuje się pracę.

Obsługa wózka widłowego oraz HDS jest porównywalna do pracy koparką. Najczęściej zlecenie odbywają niedaleko miejsca zamieszkania. Rzadziej pracodawca wysyła swoich pracowników w delegacje, tak jak to ma miejsce w przypadku zawodowego kierowcy.

Koszty uprawnień a zarobki na stanowisku operatora, jak szybko zwrócą się koszty kursu?

Biorąc pod uwagę fakt, że operator koparki zarobki w Polsce średnio 30 zł/h, możesz szybko przeliczyć, że w skali miesiąca zarabia kilak tysięcy złotych. Inwestycja w niezbędne uprawnienia do pracy koparko-ładowarką lub koparką jednonaczyniową wynosi średnio ok. 2000 zł. Nawet jeśli do kosztu szkoleń trzeba doliczyć dojazdy do najbliższej placówki szkoleniowej lub noclegi, to z pewnością po pierwszym przepracowanym miesiącu otrzymasz zwrot nakładów finansowych, a w kolejnych miesiącach zaczniesz już liczyć zyski.

Chcesz cieszyć się podobnym poziomem wynagrodzeń? 

Jeśli stoisz właśnie na rozdrożu i zastanawiasz się, jak poprawić swój byt, w jaki sposób zniknąć z listy zawodów wykluczanych oraz zacząć w końcu zarabiać więcej, podejmij właściwą decyzję i zapisz się na kurs operatora maszyn w Profil Szkolenia. Nasza doświadczona kadra przeprowadzi Cię przez świat teorii i praktyki. Poznasz wszystkie tajniki zawodu operatora koparki, operatora spycharki lub operatora kafara, niezbędne zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, a po uzyskaniu certyfikatu w końcu odzyskasz finansową równowagę. 

Podejmij odważną decyzję i już dziś zainwestuj we własne umiejętności. Postaw na współpracę z doświadczoną firmą szkoleniową i odmień swoje życie!

Zapisz się na kurs i zostań cenionym specjalistą w swojej dziedzinie

Formularz kontaktowy

mima
Skontaktuj się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod podany numer, pisząc maila lub wypełniając formularz.
+48 602 774 556
info@profilszkolenia.pl
Prawo jazdy
Kierowca zawodowy
Operator maszyn
Szkolenia UDT
INNE KURSY
Profil Szkolenia
5.0
Na podstawie 3 opinii
powered by Facebook
js_loader
Obsługę prawną firmy zapewnia  Kancelaria Radcy Prawnego KINGA KONOPELKO
© PROFIL SZKOLENIA Sylwia Wyszyńska 2022
crossmenu