Jakie kursy zawodowe warto robić w Polsce w 2023 roku?

Jeśli w 2022 roku planujesz zmianę kwalifikacji zawodowych, to koniecznie sprawdź, jakie kursy zawodowe są teraz na topie. Z pewnością oprócz kwalifikacyjnych kursów zawodowych warto zwrócić uwagę na zawody, które wymagają uprawnień UDT. Poznaj zawody, które w nadchodzącym czasie nie tylko zapewnią Ci zatrudnienie, ale też zagwarantują satysfakcjonujące zarobki.

Zastanawiasz się nad zmianą zawodu i nie wiesz, co wybrać? Sprawdź, jakie kursy zawodowe warto robić w Polsce.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kursy zawodowe w Polsce, które warto zrobić? W jakie szkolenia najczęściej inwestują Polacy?
  2. Kwalifikacyjne kursy zawodowe. Czym są i dlaczego warto je mieć
  3. Przewaga kursów UDT nad innymi kursami dostępnymi na rynku
  4. Kursy zawodowe — ile kosztują?
  5. Kursy zawodowe - ile trwają i gdzie można je zrobić?
  6. Kursy zawodowe online — czy to możliwe?
  7. Kursy zawodowe a dobrze płatna praca za granicą. Czy warto inwestować w kursy zawodowe?

Kursy zawodowe w Polsce, które warto zrobić? W jakie szkolenia najczęściej inwestują Polacy?

Bez wątpienia zdobycie nowego zawodu powinno być poparte dokładną analizą rynku pracy. Są zawody wpisane na listę deficytowych, na które zapotrzebowanie wciąż rośnie. W 2022 roku podobnie jak w latach poprzednich brakuje operatorów maszyn budowlanych oraz specjalistów z wykształceniem technicznym. Jest to skutek wzmożonego zainteresowania branżą IT. Dużym zainteresowaniem wciąż cieszy się sektor digital marketingu oraz logistyki i księgowości. Jednak w porównaniu do zawodów technicznych są to profesje trochę mniej opłacalne. Jeśli w 2022 roku chcesz dobrze zarabiać w kraju lub poza jego granicami, to śmiało możesz wybrać zawód związany z obsługą maszyn specjalistycznych lub zdobyć uprawnienia z zakresu UDT.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe. Czym są i dlaczego warto je mieć

Kwalifikacyjne kursy zawodowe zostały stworzone z myślą o tych, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę w konkretnej dziedzinie lub zmienić całkowicie swoje wykształcenie. Najczęściej pozaszkolna forma kształcenia ustawicznego trwa od 2 do 4 semestrów i umożliwia zdobycie uprawnień w jednym konkretnym zawodzie. Pomimo tego, że oferta KKZ jest skierowana do osób dorosłych, to nauka jest całkowicie bezpłatna i często odbywa się w systemie wieczorowym lub weekendowym. Z tego powodu można pogodzić naukę z pracą zawodową lub kończyć jednocześnie dodatkowy kierunek w ramach wybranego kwalifikacyjnego kursu zawodowego. 

Alternatywą dla kwalifikacyjnych kursów zawodowych są szkolenia i kursy UDT. Z tego względu, że trwają znacznie krócej, a uprawniają do pracy w wybranym zawodzie, kursanci częściej się na nie decydują.

Przewaga kursów UDT nad innymi kursami dostępnymi na rynku

Zaletą kursów UDT nad innymi formami nauki i zmiany kwalifikacji zawodowych jest ich czas trwania. W odróżnieniu od nauki w ramach KKZ, kursy UDT trwają kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin, a nie kilkaset. Zajęcia są opracowane w taki sposób, by każdy kursant miał dostęp zarówno do wiedzy praktycznej, jak i teoretycznej. Ponadto zdobycie uprawnień UDT upoważnia do wykonywania zawodów, które podlegają pod nadzór dozoru technicznego

W ramach kursów UDT można na przykład zdobyć uprawnienia na wózki widłowe, ładowarkę teleskopową, kosę spalinową lub pilarkę mechaniczną. Najczęściej są to kursy jednodniowe lub weekendowe i zawsze kończą się egzaminem, który uprawnia do wykonywania zawodu. To szybki i skuteczny sposób na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych oraz zwiększenia zarobków.

Kursy zawodowe — ile kosztują?

Cena za kurs zawodowy jest zależna w dużej mierze od tego, ile godzin obejmuje program. Za udział w kursie jednodniowym płaci się znacznie mniej niż w przypadku kursu 3-dniowego. Kwalifikacyjne kursy zawodowe, które trwają nawet do 4 semestrów i odbywają się np. w trybie weekendowym, najczęściej są bezpłatne. Jednak ze względu na czas trwania, są one rzadziej wybierane. Z punktu widzenia osoby, która chce uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe, korzystniejszą opcją jest zapłata za udział w kursie i zdobycie pożądanych uprawnień w bardzo krótkim czasie.

Szkolenia UDT nie są drogie. Do najpopularniejszych kursów można zaliczyć ten na operatora wózka podnośnikowego, który kosztuje ok. 650 zł. Natomiast kurs operatora żurawi przenośnych lub operatora ładowarki teleskopowej kosztuje tylko ok. 850 zł. A więc ceny za zdobycie nowych uprawnień są przystępne, a po odbyciu szkolenia można od razu podjąć pracę w wybranym zawodzie zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Kursy zawodowe - ile trwają i gdzie można je zrobić?

Kursy zawodowe są organizowane w dwóch formach: stacjonarnej i online. Szkolenia online można odbyć z dowolnego miejsca, jednak nie wszystkie kwalifikacje da się w ten sposób zdobyć. W przypadku kwalifikacyjnych kursów zawodowych lub szkoleń UDT dopuszcza się zdobycie wiedzy teoretycznej w formie zdalnej online.

Decydując się na skorzystanie z oferty konkretnej firmy szkoleniowej, warto wziąć pod uwagę jej opinię oraz liczbę kursantów. Są to ważna kwestie, które często dają pewność, że wybrany kurs został opracowany w ciekawej formie i zapewni zdobycie niezbędnej wiedzy do wykonywania zawodu. Wbrew pozorom firmy szkoleniowe organizują szkolenia zarówno w większych miastach takich jak Warszawa i Białystok oraz w mniejszych, np. w Suwałkach i w Łomży.

Oczywiście kursy UDT trwają znacznie krócej w porównaniu do kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Najkrótsze kursy odbywają się w całości jednego dnia.

Kursy zawodowe online — czy to możliwe?

Kursy zawodowe online to alternatywa dla zajęć, które odbywają się stacjonarnie. Czy to dobry sposób na zdobycie wiedzy? Oczywiście, że tak. W czasie zajęć prowadzonych online można poznać tajniki zawodu, które są niezbędne do jego wykonywania. Oczywiście w tej formie nie da się odbyć zajęć praktycznych. Jeśli kurs w programie ma także praktykę, to z pewnością trzeba się na nich stawić osobiście.

Do niewątpliwych zalet kursów online trzeba z pewnością zaliczyć możliwość pozyskiwania wiedzy z dowolnego miejscu oraz w najbardziej dogodnych godzinach. Wykłady oraz materiały pomocnicze znajdują się na platformie, która jest dostępna dla wszystkich, którzy dokonali opłaty za kurs.

Natomiast kursy stacjonarne to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią personalne spotkania z wykładowcą oraz innymi kursantami. Ponadto są one dostępne niemal w każdym zawodzie i obejmują również zajęcia praktyczne, które stanowią prawdziwą kopalnię wiedzy i ułatwiają optymalne przygotowanie się do egzaminu.

Kursy zawodowe a dobrze płatna praca za granicą. Czy warto inwestować w kursy zawodowe?

Kursy zawodowe w obecnych czasach to szansa na dostosowanie się do potrzeb rynku, który dość szybko ewoluuje. Zdobycie nowych uprawnień w kursach UDT lub w kwalifikacyjnych kursach zawodowych w Warszawie, lub w innych miastach cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W wielu branżach każdorazowa zmiana stanowiska jest związana z uzyskaniem kolejnych uprawnień. Ponadto kursy UDT, jak również kursy zawodowe online kończą się uzyskaniem certyfikatu, który potwierdza zdobycie uprawnień. Dokument można przetłumaczyć na dowolny język, co skutecznie pomoże zdobyć pracę marzeń poza granicami Polski. Większość zawodów specjalistycznych, które wymagają posiadania odpowiednich kwalifikacji u naszych zachodnich sąsiadów, jest dużo lepiej płatna, niż w Polsce. Warto zatem zastanowić się, jaki zawód wybrać, by pracować za lepsze wynagrodzenie. A w czasach szalejącej inflacji ma to ogromne znaczenie, by móc godnie żyć.

Kursy UDT znajdziesz w ofercie firmy szkoleniowej Profil Szkolenia. Organizujemy zajęcia i egzaminy, a każdy kursant otrzymuje od nas niezbędne wsparcie i pomoc bez względu na etap współpracy. Jeśli planujesz zdobyć nowe uprawnienia w 2022 roku w topowych zawodach, poznaj naszą ofertę.

Zapisz się na kurs i zostań cenionym specjalistą w swojej dziedzinie

Formularz kontaktowy

mima
Skontaktuj się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod podany numer, pisząc maila lub wypełniając formularz.
+48 602 774 556
info@profilszkolenia.pl
Prawo jazdy
Kierowca zawodowy
Operator maszyn
Szkolenia UDT
INNE KURSY
Profil Szkolenia
5.0
Na podstawie 3 opinii
powered by Facebook
js_loader
Obsługę prawną firmy zapewnia  Kancelaria Radcy Prawnego KINGA KONOPELKO
© PROFIL SZKOLENIA Sylwia Wyszyńska 2022
crossmenu