Kursy UDT - czym są i dlaczego warto mieć uprawnienia do obsługi urządzeń podlegających dozorowi technicznemu?

Chcesz nabyć nowe umiejętności techniczne z zakresu obsługi maszyn lub ich konserwacji? A może potrzebujesz dokumentu, który potwierdzi zdobytą wcześniej wiedzę? Zapisz się na kurs UDT. Urząd Dozoru Technicznego to instytucja państwowa, która sprawuje nadzór nad urządzeniami objętymi dozorem technicznych. A jest ich bardzo dużo. Sprawdź, dlaczego warto mieć uprawnienia UDT i gdzie odbyć kurs, który przygotuje Cię do egzaminu.

Zdobądź nowe uprawnienia! Kursy UDT - czym są i dlaczego warto mieć uprawnienia UDT?

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest Urząd Dozoru Technicznego oraz co wchodzi w zakres jego kompetencji?
 2. Urządzenia transportu bliskiego: rodzaje i kategorie
 3. Jak zdobyć uprawniania UDT? Jak wygląda egzamin i kto go przeprowadza?
 4. Urządzenia transportu bliskiego - kursy UDT w Warszawie i okolicy
 5. Polskie uprawnienia UDT a ich uznanie w krajach UE
 6. Gdzie zapisać się na szkolenie UDT w województwie mazowieckim?
 7. Jakie szkolenia UDT oferuje PROFIL SZKOLENIA?
 8. Zapisz się na kurs UDT organizowany w Warszawie

Czym jest Urząd Dozoru Technicznego oraz co wchodzi w zakres jego kompetencji?

Urząd Dozoru Technicznego jest instytucją państwową. Komórka UDT została powołana, by sprawować nadzór nad bezpieczeństwem w czasie obsługi wszystkich urządzeń oraz wykorzystywanych instalacji technicznych. Ponadto Urząd Dozoru Technicznego ma uprawnienia, które umożliwiają wykonywanie ekspertyz maszyn i urządzeń, które pod niego podlegają. Zakres obowiązków UDT określa artykuł 37 ustawy o dozorze technicznym. 

Do kompetencji tej komórki zalicza się między innymi:

 • kontrolowanie oraz nadzór przestrzegania przepisów o dozorze technicznym, oraz obowiązku bezpiecznej eksploatacji urządzeń technicznych,
 • wydawanie certyfikatów dla urządzeń technicznych z zakresu systemu jakości,
 • opiniowanie decyzji z przeprowadzonego nadzoru,
 • weryfikacja kwalifikacji poszczególnych podmiotów,
 • konsultowanie programów szkoleniowych dla ludzi, którzy zajmują się eksploatacją i konserwacją urządzeń technicznych,
 • monitorowanie zagrożenia, które może powstawać w czasie działania urządzeń podlegających pod UDT,
 • przeprowadzanie dozoru nad urządzeniami, które podlegają pod tę instytucję.

Urządzenia transportu bliskiego: rodzaje i kategorie

Urząd Dozoru Technicznego sprawuje nadzór nad Urządzeniami Transportu Bliskiego, czyli UTB. Pod tą nazwą kryją się urządzenia, które są wykorzystywane w branży budowlanej, w zakładach produkcyjnych oraz w magazynach. Do najbardziej popularnych urządzeń UTB zaliczamy:

 • żurawie szybkomontujące, wieżowe, przenośne HDS, stacjonarne i samojezdne,
 • wózki jezdniowe podnośnikowe,
 • podesty ruchome wiszące i masztowe oraz podesty ruchome przejezdne,
 • suwnice,
 • dźwigi budowlane,
 • wciągarki i wciągniki.

Jak zdobyć uprawniania UDT? Jak wygląda egzamin i kto go przeprowadza?

Zdobycie uprawnień z zakresu UDT jest możliwe w placówkach, które organizują takie kursy. Każde zaświadczenie UDT, które potwierdza posiadanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu obsługi i konserwacji maszyn podlegających pod tę instytucję jest przyznawane na podstawie ustawy o dozorze technicznym z 21 grudnia 2000 roku. Ponadto powinny być one zgodne również z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 18 lipca 2001 roku, które określa sposób sprawdzania kwalifikacji, które są niezbędne do konserwacji i obsługi urządzeń oraz maszyn technicznych.

Aby zdobyć zaświadczenie kwalifikacyjne UDT, należy przystąpić do egzaminu państwowego. Od 2020 roku została wprowadzona opłata za weryfikację kwalifikacji, która obecnie wynosi 184,43 zł. Następnie należy złożyć odpowiedni wniosek o sprawdzenie kwalifikacji zawodowych podczas konserwacji i obsługi urządzeń technicznych. W czasie egzaminu członkowie komisji sprawdzają wiedzę teoretyczną i praktyczną każdego egzaminowanego. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku uprawnienia są wysyłane pocztą na adres, który został umieszczony we wniosku. 

Uprawnienia UDT są wydawane w formie plastikowej karty. Są na niej umieszczone informacje, które potwierdzają zdobycie licencji. 

Urządzenia transportu bliskiego - kursy UDT w Warszawie i okolicy

Decydując się na udział w kursie UDT oraz potwierdzenie zdobytych uprawnień w czasie egzaminu, warto wybrać najlepszą firmę szkoleniową w Warszawie. Nie wszystkie ośrodki szkoleniowe organizują kursy kompleksowo. A taka forma zmniejsza do minimum poświęcenie kursantów. Warto zatem wybrać placówkę, która:

 • pomaga w załatwieniu niezbędnych formalności,
 • zapewnia wsparcie osobistego asystenta na każdym etapie współpracy,
 • pomaga w uzyskaniu dofinansowania, by zmniejszyć nakłady finansowe kursanta,
 • zapewnia obecność instruktora w czasie egzaminów na kursie UDT,
 • podaje całkowity koszt szkolenia i egzaminu bez ukrytych kosztów dodatkowych,
 • gwarantuje dostęp do nowoczesnych platform e-learningowych.

To właśnie powyższe kwestie mają kluczowy wpływ na stuprocentowe zadowolenie kursantów. Jeśli chcesz dołączyć właśnie do takiego grona, dobrze przemyśl wybór placówki, dzięki której potwierdzisz swoje umiejętności w kursie UDT lub je zdobędziesz.

Polskie uprawnienia UDT a ich uznanie w krajach UE

Jeśli po udziale w kursie UDT oraz zdobyciu zaświadczenia, które potwierdzi Twoje umiejętności, chcesz wyjechać poza granice Polski, dokładnie sprawdź, czy w danym państwie Twoje kwalifikacje będą respektowane. Na terenie krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Liechtensteinu, Szwajcarii oraz Islandii prawo nie zostało ujednolicone. Dokładne wymagania poszczególnych państw zostały opisane w dyrektywnie 2005/36/WE z 7 września 2005 roku, która szczegółowo opisuje podejście poszczególnych krajów do posiadania wykształcenia z określonych szkół, ukończenia kursów oraz dyplomów. 

Skutek owej dyrektywy jest taki, że nie w każdym państwie po zdobyciu nowych uprawnień i przetłumaczeniu ich można ruszyć od razu do pracy za granicę. Ostatecznie wiele zależy od samego pracodawcy, który może zaproponować dodatkowe szkolenie z wiedzy praktycznej lub skieruje Cię na dodatkowe szkolenie z BHP przed podpisaniem umowy o pracę. Uprawnienia UDT są brane pod uwagę w aspekcie czasu odbytych praktyk. Z tego powodu, wybierając się do pracy za granicę, warto wybrać placówkę, która proponuje kompletny program zarówno z wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej.

Pomimo tego, że w wielu europejskich krajach polskie uprawnienia mają bardzo podobny program, to jednak nie zawsze są one respektowane. Niestety, dotychczas nie pojawił się jeszcze dokument, który zobliguje kraje członkowskie do ujednolicenia przepisów.

Gdzie zapisać się na szkolenie UDT w województwie mazowieckim?

Wybór odpowiedniej placówki szkoleniowej to decyzja, która przekłada się na wynik z egzaminu i zdobycie uprawnień. Szukając ośrodka szkoleniowego w województwie mazowieckim, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Wraz ze zwiększonym zainteresowaniem zmianą kwalifikacji zawodowych w branży szkoleniowej pojawiła się fala małych firm, które świadczą usługi o wątpliwej jakości. 

Decydując się na współpracę z konkretną placówką, warto zatem wziąć pod uwagę:

 • opinie kursantów - są bezcenne, jeśli szuka się placówki, która spełni wszystkie oczekiwania;
 • ilość przeszkolonych osób - im więcej kursantów, tym większe doświadczenie w organizacji szkoleń,
 • wielkość grup - aby przekazać wiedzę teoretyczną i praktyczną w skuteczny sposób warto dopasować potrzeby kursantów, ich stopień zdobytej wcześniej wiedzy do wielkości grupy,
 • czas produkcji sprzętu i urządzeń w czasie zajęć praktycznych - nauka zawodu na starym, często uszkodzonym sprzęcie, może nie mieć wymiernych skutków. Profesjonalne firmy szkoleniowe zapewniają dostęp do nowoczesnych maszyn, które realnie odzwierciedlają pracę w nowym zawodzie.

Jakie szkolenia UDT oferuje PROFIL SZKOLENIA?

Oferta naszej firmy jest odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku szkoleniowego. Obecnie w ramach szkoleń UDT oferujemy naukę w poniższych profesjach:

 • kurs operatora żurawi przenośnych HDS
 • kurs operatora żurawi samojezdnych
 • kurs operatora żurawi wieżowych
 • kurs operatora pilarki mechanicznej
 • kurs operatora kosy spalinowej
 • kurs operatora windy samozaładowczej.

W odpowiedzi na indywidualne potrzeby możemy zorganizować kurs UDT również na inne urządzenia.

Zapisz się na kurs UDT organizowany w Warszawie

Jeśli szukasz firmy szkoleniowej, która zapewni Ci odpowiednie warunki do pozyskania wiedzy z zakresu działania urządzeń wpisanych na listę Urzędu Dozoru Technicznego, to poznaj Profil Szkolenia. Od wielu lat z powodzeniem zajmujemy się organizacją kursów, szkoleń i egzaminów, by polski rynek pracy mógł płynnie ewoluować. Zapewniamy dostęp do nowoczesnych nośników danych, komunikatywnych i życzliwych wykładowców. Posiadamy nowoczesny park maszynowy, który spełnia wszystkie obowiązujące przepisy i umożliwia praktyczne zdobywanie wiedzy.

Profil Szkolenia to marka, która pomimo upływu czasu wciąż czerpie radość z organizowanych szkoleń. Nasze doświadczenie sprawia, że nauka jest przyjemna a zmiana kwalifikacji zawodowych płynna i bezstresowa. Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę!

Zapisz się na kurs i zostań cenionym specjalistą w swojej dziedzinie

Formularz kontaktowy

mima
Skontaktuj się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod podany numer, pisząc maila lub wypełniając formularz.
+48 602 774 556
info@profilszkolenia.pl
Prawo jazdy
Kierowca zawodowy
Operator maszyn
Szkolenia UDT
INNE KURSY
Profil Szkolenia
5.0
Na podstawie 3 opinii
powered by Facebook
js_loader
Obsługę prawną firmy zapewnia  Kancelaria Radcy Prawnego KINGA KONOPELKO
© PROFIL SZKOLENIA Sylwia Wyszyńska 2022
crossmenu