Najbardziej poszukiwane zawody w 2023 r. w Polsce i za granicą

Ekonomiści zgodnie twierdzą, że w 2023 roku brak specjalistów najbardziej odczuje branża budowlana oraz księgowość. Na rynek pracy powoli wkracza pokolenie Z. Czy są szanse, że młodzież godnie zastąpi sprawdzonych i etycznych Silversów? Co oznacza digitalizacja rynku pracy i jakie zawody zyskają na popularności w 2023 roku w Polsce i za granicą? Oto kompendium wiedzy o zawodach przyszłości.

Z tego artykułu dowiesz się:

Analiza rynku pracy w Polsce w odniesieniu do poszukiwanych zawodów w 2023 roku

Rynek pracy w Polsce ewoluuje. Na potrzeby pracodawców w znacznym stopniu wpłynęła sytuacja pandemiczna. Pojęcie pracy zdalnej i pracy hybrydowej stało się bardziej popularne. Ponadto polskie społeczeństwo się starzeje. Więcej osób przechodzi rocznie na emeryturę lub rentę, niż kończy szkołę lub studia i zaczyna pracę zawodową. Pokolenie Silvers ma obecnie 55-60 lat. Pomimo chęci nauki i digitalizacji już za chwilę odejdzie z rynku pracy. Ich miejsce zajmie pokolenie Z, które określa się mianem „pokolenia zleceń”. Już dziś wiadomo, że młodzież nie sprosta oczekiwaniom rynku pracy. Z takich trendów będą wynikać poważne problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników.

Pandemia zmobilizowała pracodawców do zmodyfikowania dotychczasowego modelu biznesowego. Proces produkcji został zoptymalizowany i unowocześniony. Automatyzacja oraz robotyzacja sprawiły, że pracownicy mogą pracować zdalnie lub nie są już potrzebni na dotychczasowych stanowiskach. Większość z nich została oddelegowana do bardziej twórczych zajęć. Takie trendy sprawiły, że firmy szukają pracowników z zupełnie nowymi kompetencjami. A to wymaga od nich poszerzania horyzontów poprzez rozwój osobisty. Tylko zmiana kompetencji ratuje pracowników przed trafieniem na zawodowy margines. Ponadto zdobycie kwalifikacji zawodowych, które obecnie stanowią niszę na rynku pracy, to gwarancja zdobycia nowej pracy i pewność stabilizacji finansowej.

Rokowania i prognozy ekspertów. Sprawdź, jak wygląda zapotrzebowanie na zawody w 2023 roku.

Według ekspertów, którzy wydali swoje opinie w czasie Światowego Forum Ekonomicznego, rynek pracy w 2023 roku wciąż będzie się zmieniał. Prognozy pokazują, że najszybciej będzie rozwijała się branża związana z technologią. Na drugim miejscu znajduje się przemysł i branża budowlana. Zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych operatorów maszyn w tych dwóch sektorach wyraźnie wzrasta. Trzecią dziedziną, które na polskim rynku pracy dopiero się rozpędza, jest rozwój sztucznej inteligencji. To właśnie ona w niedalekiej przyszłości zastąpi między innymi telemarketerów, pracowników banków, firm komputerowych. Pracownicy z tych sektorów już dziś powinni pomyśleć o zdobyciu nowych kwalifikacji zawodowych. W ten sposób można skutecznie uniknąć destabilizacji finansowej i uczucia zawodowej porażki.

W jakich zawodach najłatwiej znaleźć pracę? Oto zapotrzebowanie na zawody w 2023 roku.

Według raportu, który został opublikowany po Światowym Forum Ekonomistów lista zawodów, na które popyt wciąż rośnie, jest dość długa. Są one odpowiedzią na współczesne potrzeby rynku pracy oraz zmiany, które zostały wymuszone na pracodawcach podczas pandemii, a także wojny za naszą wschodnią granicą. Warto wiedzieć, że na rynku pracy, ślad pozostawiają nawet najmniejsze zawirowania społeczne i ekonomiczne. 

Szacuje się, że w 2023 roku do zawodów najbardziej pożądanych z pewnością będzie można zaliczyć:

 • pracowników z branży informatycznej,
 • ekspertów ds. marketingu i sprzedaży,
 • specjalistów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (IA i Machine Learning),
 • informatyków,
 • analityków z branży IT i specjalistów ds. Nowych Technologii,
 • monterów, serwisantów maszyn przemysłowych, operatorów maszyn, mechaników;
 • analityków ds. cyberprzestrzeni.

Zawody deficytowe w 2023 roku: zestawienie rynku pracy w Polsce i za granicą


Rynek pracy na terenie Unii Europejskiej ma podobne trendy do tych, które od pewnego czasu są zauważalne również na terenie Polski. Epidemia we wszystkich krajach zapoczątkowała nowe kierunki i wprowadziła nową „normalność zawodową”. 

Praca zdalna na ternie wszystkich krajów w Europie jest wykonywana na podobną skalę. Badania pokazują, że w 2021 roku w Unii Europejskiej za pośrednictwem internetu pracowało ok. 47 mln ludzi. Natomiast korzyści materialne ze sprzedaży za pośrednictwem popularnych platform wykazało ok. 12 mln pracowników. 3 mln pracowników zadeklarowało, że w tym okresie wykonywanie pracy zdalnej za pośrednictwem platform, było ich głównym źródłem utrzymania. Rok 2023 będzie zbliżony pod tym względem do danych z roku ubiegłego.

U naszych zachodnich sąsiadów, migracja zarobkowa ma ogromny wpływ na rozwój gospodarki. Niemcy, bo o nich mowa, potrzebują inżynierów, prawników, specjalistów z zakresu IT oraz ekonomistów. Napływ migrantów ze wschodu zasila przede wszystkim sektor gastronomii, służby zdrowia oraz budowlany. Brakuje przede wszystkim pracowników fizycznych i wyspecjalizowanych operatorów maszyn. Podobny zarys rynku pracy występuje również w Belgi i we Francji.

Zarobki na stanowisku operator maszyn budowlanych

Według danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeciętny operator maszyn budowlanych zarabia od 4060 zł do 6410 zł brutto miesięcznie. Śmiało, można zatem stwierdzić, że większość operatorów otrzymuje wypłatę znacznie wyższą niż najniższa krajowa, która w obecnym roku wynosi 3010 zł brutto. 25% badanych osób zadeklarowała, że ich miesięczna wypłata przekracza górną granicę tych widełek. Jednak warto wiedzieć, że ostatecznie na wysokość wypłaty ma wpływ również:

 • wykształcenie,
 • staż pracy,
 • województwo,
 • wielkość firmy.

Spośród wszystkich respondentów 98% to mężczyźni. Większość operatorów maszyn budowlanych wraz z zatrudnieniem otrzymuje również pakiet benefitów w postaci prywatnego ubezpieczenia, dostępu do bezpłatnych kursów i szkoleń oraz dodatkowego ubezpieczenia na życie. 

Co ciekawe, zapotrzebowanie na pracowników z takimi uprawnieniami od kilku lat wciąż utrzymuje się na podobnym poziomie. Bez wątpienia jest to jedna z tych profesji, na którą warto się zdecydować, by zapewnić sobie i swojej rodzinie stabilizację finansową.

Jak zdobyć uprawnienia na zawody deficytowe w 2023 roku?

Operator maszyn budowlanych to pracownik, który powinien odbyć odpowiedni kurs przygotowawczy zakończony egzaminem. Decydując się na zrobienie dodatkowych uprawnień, bez trudu zdobędziesz nową i lepiej płatną pracę. Każdy kurs jest przygotowywany w taki sposób, by był prawdziwą kopalnią wiedzy teoretycznej, a także odpowiednio przygotowywał do obsługi maszyny budowlanej podczas wykonywania zawodu. Profesjonalne szkolenie to przede wszystkim ogrom wiedzy z uwzględnieniem BHP, zajęć praktycznych i przygotowaniem do egzaminu. Zapisanie się na kurs operatora koparki, kurs operatora ładowarki lub innych maszyn budowlanych z pewnością otworzy przed Tobą zupełnie nowe możliwości i dostęp do zawodów lepiej płatnych. Już teraz możesz skorzystać z kursów proponowanych przez firmę szkoleniową Profil Szkolenia, która od lat kształci specjalistów z sektora przemysłowego i budowlanego, uzupełniając braki na polskim i zagranicznym rynku pracy. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz rozglądać się za dochodową specjalizacją, czy też chcesz się przebranżowić, możesz skorzystać z oferty naszej firmy, by świetnie przygotować się do pracy w nowym zawodzie.

Praca na stanowisku operatora maszyn budowlanych, oprócz tego, że nie jest zagrożona likwidacją, to jeszcze gwarantuje dobre zarobki. W tym przypadku nie ma mowy o zastąpieniu pracowników sztuczną inteligencją lub zautomatyzowanie tego procesu. Dobra praca oraz stałe źródło utrzymania są bardzo istotne, zwłaszcza że w 2023 roku mamy do czynienia z rekordowym wzrostem inflacji. Poczucie stabilizacji finansowej ma kluczowy wpływ na stan psychiczny i dobre relacje z najbliższymi. Zrób pierwszy krok. Zapisz się na szkolenie w Profil Szkolenia!

Zapisz się na kurs i zostań cenionym specjalistą w swojej dziedzinie

Formularz kontaktowy

mima
Skontaktuj się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod podany numer, pisząc maila lub wypełniając formularz.
+48 602 774 556
info@profilszkolenia.pl
Prawo jazdy
Kierowca zawodowy
Operator maszyn
Szkolenia UDT
INNE KURSY
Profil Szkolenia
5.0
Na podstawie 3 opinii
powered by Facebook
js_loader
Obsługę prawną firmy zapewnia  Kancelaria Radcy Prawnego KINGA KONOPELKO
© PROFIL SZKOLENIA Sylwia Wyszyńska 2022
crossmenu