Przewaga ładowarki teleskopowej nad wózkiem widłowym, czyli jaki kurs UDT wybrać, aby znaleźć pracę

Nie wiesz, co warto wybrać: kurs na wózki widłowe czy kurs na ładowarki teleskopowe? Poznaj różnice pomiędzy tymi urządzeniami i podejmij trafną decyzję, która w przyszłości zapewni Ci większe zarobki, przyjemną pracę i pewność, że zawsze znajdziesz zatrudnienie. Sprawdź, który operator sprzętu z uprawnieniami UDT ma większe możliwości, i zapisz się na odpowiedni kurs. 

Szukasz pracy? Chcesz zdobyć nowe uprawnienia? Przewaga ładowarki teleskopowej nad wózkiem widłowym, czyli jaki kurs UDT wybrać, aby znaleźć pracę.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Rodzaje wózków widłowych
 2. Ładowarka teleskopowa a wózek widłowy — różnice i podobieństwa
 3. Przewaga ładowarki teleskopowej nad wózkiem widłowym
 4. Operator ładowarki teleskopowej — znacznie większe możliwości
 5. Kurs na ładowarki teleskopowe — najczęściej wybierany wśród kursantów
 6. Operator ładowarki teleskopowej — praca, która daje wiele możliwości
 7. Operator ładowarki teleskopowej — zarobki
 8. Szukasz firmy szkoleniowej godnej zaufania? Wybierz Profil Szkolenia.

Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe to maszyny o niewielkim gabarycie, mogą różnić się od siebie ładownością, rodzajem silnika i miejscem dla operatora. Od 2019 roku klasyfikacja tych maszyn została uproszczona do dwóch stopni:

 • WJO II —  wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia. Do WJO II nie zaliczamy wózków widłowych, czyli wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem.
 • WJO I —  wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz ładowarki teleskopowe, czyli wózki jezdniowe z podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem.

Ładowarka teleskopowa a wózek widłowy — różnice i podobieństwa

Ładowarka teleskopowa często jest określana jako wózek jezdniowy podnośnikowy. Od klasycznego wózka widłowego różni się przede wszystkim tym, że jest to pojazd przemysłowy wielofunkcyjny. W odróżnieniu od „widlaków” ładowarki teleskopowe mogą zarówno podnosić ładunki, jak i pełnić funkcję dźwigu, ciągnika oraz żurawia. 

Do cech charakterystycznych ładowarek teleskopowych z pewnością możemy zaliczyć ich budowę. Są one wyposażone w teleskopowe ramię oraz wysięgnik obsługiwany automatycznie, bez konieczności zakładania odpowiednich przedłużek. Jest to duże udogodnienie, a przewożenie ładunków zajmuje znacznie mniej czasu. 

Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma maszynami jest rodzaj silnika. Ładowarki najczęściej są zasilane olejem napędowym, natomiast wózki widłowe mają zróżnicowane silniki i można je napędzać gazem, olejem napędowym, a nawet elektrycznie. Ponadto wózki widłowe nie są dopuszczone do ruchu drogowego, a ładowarką można poruszać się po drogach publicznych, co jest uregulowane zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Co ważne, wózki widłowe to maszyny wykorzystywane na krótkich dystansach, a popularne ładowarki dzięki specjalnej konstrukcji umożliwiają transportowanie ładunków nawet na bardzo dalekich odległościach. Niemniej jednak każda maszyna służy do transportu ładunków i to z pewnością je łączy.

Przewaga ładowarki teleskopowej nad wózkiem widłowym

Zalety ładowarek teleskopowych w porównaniu do wózków widłowych:

 • ładowarki są to pojazdy wielofunkcyjne, a funkcje wózków są ograniczone do minimum,
 • ładowarki teleskopowe mają mocny silnik oraz solidne opony,
 • ładowarki teleskopowe mogą jeździć po nierównym i trudnym terenie,
 • udźwig ładowarek w zależności od modelu może wynieść od 2 do 21 ton, a „widlaki” najczęściej umożliwiają podnoszenie ładunków o maksymalnej masie 8 ton,
 • ładowarki umożliwiają jazdę w dowolnym kierunku, a wózki widłowe tylko w przód lub w tył,
 • kabina kierowcy w ładowarce jest oszklona i wzmocniona, a wózki widłowe najczęściej mają tylko ramę z kratką, co pełni funkcję zabezpieczenia.

Reasumując: ładowarki teleskopowe to pojazdy, które są wielofunkcyjne i bezpieczne, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść. Najczęściej są stosowane w budownictwie, w rolnictwie oraz w przemyśle ciężkim. Wózki widłowe to urządzenia przemysłowe o ograniczonych możliwościach i są wykorzystywane głównie w magazynowaniu i w przemyśle.

Operator ładowarki teleskopowej — znacznie większe możliwości

Decydując się na kurs operatora ładowarki teleskopowej, można otrzymać uprawnienia do obsługi wielofunkcyjnej maszyny, która ma znacznie szerszy zakres wykorzystywania w porównaniu do wózków widłowych. Ta decyzja – po zdaniu egzaminu – sprawia, że pracę można znaleźć dużo szybciej. Ładowarka teleskopowa to maszyna wykorzystywana w wielu branżach, przez co operator ma możliwość przebierania w ofertach oraz negocjowania warunków współpracy. 

Jeśli zależy Ci na wysokich zarobkach i lekkiej pracy, zdecyduj się na kurs na ładowarki teleskopowe.

Kurs na ładowarki teleskopowe — najczęściej wybierany wśród kursantów

Co kilka lat, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy, zmienia się również zapotrzebowanie na inne profesje. Jeszcze kilkanaście lat temu do najczęściej wybieranych szkoleń można było zaliczyć bez wątpienia kurs na wózki widłowe. Dziś kursanci najczęściej decydują się na szkolenia, które umożliwiają zdobycie uprawnień z zakresu obsługi ładowarki teleskopowej. Przedsiębiorcy częściej decydują się na zakup tych maszyn, ponieważ doceniają ich wielofunkcyjność. Są to urządzenia, które w znacznym stopniu ułatwiają wykonywanie wielu prac. Zawód operatora ładowarki teleskopowej w najbliższych latach z pewnością nie sprawi, że będziesz potrzebować nowych uprawnień w innym zawodzie.

Operator ładowarki teleskopowej — praca, która daje wiele możliwości

Niezależność finansowa oraz stabilne zatrudnienie to marzenie wielu Polaków. Jeśli zdecydujesz się na kurs operatora ładowarki teleskopowej, Twoja praca  stanie się dobrze płatna. Ponadto kurs zrobiony w profesjonalnej firmie szkoleniowej potwierdzony zaświadczeniem o zdanym egzaminie z pewnością umożliwi Ci również pracę poza granicami kraju. Wiele sektorów gospodarki europejskiej wciąż notuje wzrosty pomimo trudnej sytuacji politycznej na świecie. Każdy operator ładowarki teleskopowej, który przetłumaczy zaświadczenie na język obcy, będzie mógł korzystać ze zdobytych uprawnień również na emigracji. Takie możliwości sprawiają, że nawet w tak bardzo niestabilnych czasach, można zabezpieczyć się przed utratą pracy w swoim regionie lub w kraju.

Operator ładowarki teleskopowej — zarobki

Zastanawiasz się, ile zarabia operator ładowarki teleskopowej? Ta maszyna jest zaliczana do sprzętu specjalistycznego, który można prowadzić tylko i wyłącznie po zdobyciu niezbędnych uprawnień. Po uzyskaniu niezbędnych kwalifikacji przeciętny operator ładowarki zarabia ok. 5 tys. zł miesięcznie. Często jednak ten próg jest nieco wyższy. Ostatecznie wysokość wynagrodzenia jest zależna od regionu kraju, doświadczenia operatora i pracodawcy. Niemniej jednak jest to zawód zaliczany do dobrze płatnych profesji, które zapewniają życie na godnym poziomie nawet w czasie szalejącej inflacji.

Szukasz firmy szkoleniowej godnej zaufania? Wybierz Profil Szkolenia.

Jeśli zależy Ci na zdobyciu nowych uprawnień, zdecyduj się na kurs operatora ładowarki teleskopowej. Placówka szkoleniowa o ogromnym doświadczeniu i ponad 20 latach działalności w branży z pewnością spełni Twoje oczekiwania i umożliwi zdobycie wiedzy, by przystąpić do egzaminu i uzyskać wynik pozytywny. W Profil Szkolenia możesz skorzystać z platformy edukacyjnej online, otrzymujesz swojego opiekuna, wykłady prowadzą kompetentni wykładowcy, a park maszynowy tworzą nowoczesne maszyny. Zdecyduj się na współpracę z marką, która ma pozytywnie opinie, a aż 65 procent kursantów decyduje się na wzięcie udziału w kolejnym kursie. 

Więcej informacji o naszej firmie i terminach kursów na operatora ładowarki teleskopowej znajdziesz na naszej stronie internetowej. Poznaj nasze możliwości!

Zapisz się na kurs i zostań cenionym specjalistą w swojej dziedzinie

Formularz kontaktowy

mima
Skontaktuj się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod podany numer, pisząc maila lub wypełniając formularz.
+48 602 774 556
info@profilszkolenia.pl
Prawo jazdy
Kierowca zawodowy
Operator maszyn
Szkolenia UDT
INNE KURSY
Profil Szkolenia
5.0
Na podstawie 3 opinii
powered by Facebook
js_loader
Obsługę prawną firmy zapewnia  Kancelaria Radcy Prawnego KINGA KONOPELKO
© PROFIL SZKOLENIA Sylwia Wyszyńska 2022
crossmenu