Praca na koparce. Jak wygląda, czy jest trudna i czy się opłaca?

Operator maszyn budowlanych, w tym również operator koparki, to zawód deficytowy. Coraz mniej młodych ludzi decyduje się na pracę na sprzęcie ciężkim. Czy wiesz, ile zarabia operator koperki? Zarówno w Polsce, jak i w krajach sąsiednich jest to zawód bardzo dobrze płatny. Oto wszystko, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zdobyciu uprawnień na koparkę lub koparko-ładowarkę. Ta praca pomoże Ci podnieść standard życia swojej rodziny w przyszłość.

Interesuje Cię praca na koparce? Sprawdź, jak wygląda codzienność operatora koparki i co trzeba zrobić, by zdobyć uprawnienia na taką maszynę budowlaną.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Rodzaje maszyn budowlanych i drogowych
 2. Na czym polega praca operatora koparki w praktyce?
 3. Kto może pracować na koparce? Jakie kompetencje musi spełniać kandydat na to stanowisko?
 4. Ile zarabia pracownik na stanowisku operatora koparki?
 5. Gdzie zdobyć uprawnienia na operatora koparki?

Rodzaje maszyn budowlanych i drogowych

Operator maszyn budowlanych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju, powinien posiadać odpowiedni kurs i ukończyć go egzaminem z wynikiem pozytywnym. Każdy operator z grupy I, która obejmuje maszyny do robót ziemnych, powinien posiadać także aktualną książeczkę, która potwierdzi jego uprawnienia. Obowiązująca aktualnie książeczka przypomina wielkością i wykonaniem dowód osobisty.

Do grupy I zalicza się poniższe maszyny budowlane:

 • koparki jednonaczyniowe,
 • koparko ładowarki,
 • spycharki jednonaczyniowe,
 • koparki wielonaczyniowe,
 • koparki wielonaczyniowe łańcuchowe do rowów.

W świadectwie określona jest klasa maszyny, która określa maksymalną ładowność sprzętu lub moc silnika. Oczywiście są wpisane również dane personalne osoby, która zdobyła uprawnienia oraz ich ważność.

Na czym polega praca operatora koparki w praktyce?

Operator koparki, a także koparki-ładowarki, to człowiek, który wykonuje wykopy ziemne zgodnie z decyzjami kierownika budowy. Głównym zadaniem operatora jest obsługiwanie samego sprzętu. Jednak w praktyce operator takiej maszyny budowlanej jest jeszcze odpowiedzialny za stan techniczny maszyny. Prace ziemne powinny być wykonywane w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo pozostałym pracownikom budowy, przechodniom lub uczestnikom ruchu.

Do głównych prac, jakie wykonuje operator koparki lub koparko-ładowarki, z pewnością można zaliczyć:

 • prace ziemne w postaci wykopywania dołów przed realizowaniem inwestycji,
 • równanie terenu po zakończeniu prac budowlanych,
 • załadunek lub rozładunek towaru w transporcie.

Kto może pracować na koparce? Jakie kompetencje musi spełniać kandydat na to stanowisko?

Każdy operator koparko-ładowarki oraz samej koparki z pewnością powinien mieć duże zdolności manualne. Obsługa tych maszyn wiąże się ze sprawnością fizyczną, spostrzegawczością oraz sprawnym i samodzielnym podejmowaniem decyzji. Operator maszyn budowlanych powinien również być odporny na stres.

Jeśli chcesz zdobyć właśnie takie uprawnienie, przyda Ci się również cierpliwość, ponieważ bez niej wykonywanie przez cały dzień podobnych czynności może być wręcz niewykonalne. W zawodzie operatora maszyn budowlanych z pewnością mile widziana jest zajawka do motoryzacji, a tym bardziej do sprzętu ciężkiego. Wielu operatorów przekonuje się do pracy i chętnie ją wykonuje dzięki bardzo dobrym stawkom godzinowym. Możliwość sfinansowania wszystkich potrzeb swojej rodziny sprawia, że operatorzy pracują chętnie, a swoją pracę wykonują dokładnie.

Ile zarabia pracownik na stanowisku operatora koparki?

Zastanawiasz się, ile zarabia operator koparki? Obecnie, zarówno w Polsce, jak i w krajach zachodnich operatorzy maszyn budowlanych to bardzo dobrze płatna grupa zawodów. Wiążą się to wprawdzie z posiadaniem niezbędnych uprawnień, jednak zdobycie ich nie jest trudne. Na wysokie wynagrodzenie za pracę w tym zawodzie z pewnością ma wpływ deficyt pracowników na rynku pracy w Polsce i za granicą. Ich płace wciąż regularnie szybują w górę.

Operatorów koparki i koparko-ładowarki z pewnością można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to ludzie, którzy mają uprawnienie, zainwestowali w sprzęt i pracują na własny rachunek. W tym przypadku operator koparki zarabia od kilku do kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie. Wydaje Ci się to nierealne? Nic bardziej mylnego. Wystarczy nawiązać współpracę z większą firmą i wykazać się terminowością, dokładnością i umiejętnością współpracy z pozostałymi członkami załogi.

Chcesz wiedzieć, Ile zarabia operator koparki w Norwegii, a ile zarabia operator koparki w Niemczech? Taka praca za granicą jest bardzo dobrze płatna. Oczywiście trzeba wziąć udział w rekrutacji i mieć przetłumaczone dokumenty na język urzędowy kraju, do którego chcesz wyjechać. Często operator koparki za granicą zarabia nawet dwa lub trzy razy więcej niż ten sam człowiek, który pracuje w Polsce na etacie. Wiąże się to często z delegacyjnym trybem pracy, na który godzi się każdy operator koparki. Zarobki w Polsce kształtują się na poziomie 5-6 tys. zł. Ostateczna wysokość wypłaty zależy w dużej mierze od ilości przepracowanych godzin i nadgodzin.

Pracownik etatowy nie musi przejmować się o poniższe kwestie:

 • ilość zleceń,
 • naprawy sprzętu, które są często kosztowne,
 • transport maszyny na teren inwestora.

Stabilna praca często bierze górę nad chęcią posiadania lepszej wypłaty. Własna działalność gospodarcza wiąże się niejednokrotnie z podjęciem dla wielu ludzi ryzykownej decyzji. Wówczas miesięczne opłaty zostają powiększone o konieczność odprowadzania składek ZUS, księgowości i podatków od przychodu. A sam operator maszyn budowlanych, oprócz umiejętności obsługi maszyny i posiadania sprzętu, powinien wykazać się także przedsiębiorczością, łatwością w nawiązywaniu kontaktów, operatywnością i zaradnością. Więcej o zarobkach przeczytasz na naszym blogu zobacz

Gdzie zdobyć uprawnienia na operatora koparki?

Zdobycie uprawnień do operowana maszynami budowlanymi przy wyborze odpowiedniej placówki nie powinny przysporzyć Ci trudności. Najpierw odbywają się lekcje z teorii, gdzie osoba o odpowiednim wykształceniu i zdolnościach pedagogicznych w zrozumiały sposób przekazuje wiedze na temat sprzętu, bezpieczeństwa pracy oraz zagrożeń w pracy operatora koparki. Kolejny etap to zajęcia praktyczne. Podczas nauki każdy kursant powinien mieć możliwość pracy koparką lub koparko-ładowarką.

Aby przystąpić do kursu, musisz mieć ukończone 18 lat. Niezbędne jest także prawo jazdy kategorii B. Ponadto podczas badania lekarskiego lekarz powinien stwierdzić brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora maszyn budowlanych.

Jeśli zależy Ci na tym, by wiedza była przekazana w sposób fachowy i spójny, skorzystaj z oferty doświadczonej firmy szkoleniowej Profil Szkolenia. Nasza oferta jest skierowana do osób, które chcą w krótkim czasie zdobyć odpowiednie umiejętności, by móc pracować w zawodzie operatora maszyn budowlanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Razem z naszą wyszkoloną kadrą możesz także zdobyć uprawnienia na inne maszyny budowlane oraz zdać egzamin na prawo jazdy.

Zapisz się na kurs i zostań cenionym specjalistą w swojej dziedzinie

Formularz kontaktowy

mima
Skontaktuj się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod podany numer, pisząc maila lub wypełniając formularz.
+48 602 774 556
info@profilszkolenia.pl
Prawo jazdy
Kierowca zawodowy
Operator maszyn
Szkolenia UDT
INNE KURSY
Profil Szkolenia
5.0
Na podstawie 3 opinii
powered by Facebook
js_loader
Obsługę prawną firmy zapewnia  Kancelaria Radcy Prawnego KINGA KONOPELKO
© PROFIL SZKOLENIA Sylwia Wyszyńska 2022
crossmenu