Chcesz zdobyć uprawnienia, które pozwolą Ci na aktywność zawodową bez względu na ewoluowanie rynku pracy? Wybierz kurs na operatora wózków jezdniowych. Poznaj ich rodzaje i sprawdź, gdzie można wziąć udział w szkoleniach indywidualnych lub grupowych, by podejść do egzaminu kwalifikacyjnego. Operator wózków jezdniowych znajdzie pracę w każdej firmie transportowej, w przetwórstwie i w magazynowaniu. Sprawdź, gdzie udać się na kurs na wózki widłowe.
Szukasz dobrej pracy? Sprawdź, co to jest WJO. Przeczytaj koniecznie, zanim zdecydujesz się na kurs na wózki widłowe!
Wózki jezdniowe określane są również jako widlaki lub wózki widłowe. Są to pojazdy mechaniczne przemysłowe, które mają kołowy napęd silnikowy i rozwidloną platformę przymocowaną do przedniej części. Te urządzenia najczęściej są wykorzystywane w firmach transportowych oraz wszędzie tam, gdzie magazynuje się dużą ilość produktów. Ich budowa oraz możliwości sprawiają, że załadowywanie oraz rozładowywanie towarów trwa krócej i nie wymaga wykorzystywania siły ludzkiej. Wózki widłowe w znaczny sposób usprawniają powyższe czynności.
Obecnie wyróżniamy dwie klasy – WJO I i WJO II:
Wózki jezdniowe można podzielić na grupy również ze względu na rodzaj napędu:
Kolejny podział wózków widłowych dotyczy sposobu kierowania. W tym przypadku wyróżniamy:
Jednak najważniejsza jest pierwsza klasyfikacja, która określa stopnie zdobywanych uprawnień.
Kurs na wózki widłowe od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ te maszyny są stosowane w wielu sektorach gospodarki. Jeśli chcesz pracować, obsługując takie właśnie maszyny, niezbędne będą odpowiednie uprawnienia.
Uprawnienia na wózki widłowe może zdobyć każdy, kto:
Jeśli spełniasz powyższe wymagania, to bez obaw możesz rozglądać się za znalezieniem firmy szkoleniowej, która umożliwi Ci zdobycie niezbędnych uprawnień.
Szkolenia na wózki widłowe odbywają się w wielu miastach na terenie Polski. Aby wybrać odpowiednią placówkę, poszukaj firmy mającej duże doświadczenie i świetne opinie wśród osób, które już z jej kursów korzystały. Następnie wykonaj badanie lekarskie, które wykluczy przeciwwskazania do pracy w tym zawodzie, i zapisz się na kurs. Każde szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej. Zajęcia są organizowane w grupach, które nie powinny liczyć więcej niż 15 uczestników, ale mogą być również realizowane w ramach nauczania indywidualnego.
Zajęcia łącznie trwają 32 godziny lekcyjne. Kursanci, którzy są zobligowani przez program do odbycia części uzupełniającej z zagadnień z zakresu elektrotechniki i mechaniki, muszą doliczyć do tego kolejne 4 godziny lekcyjne.
Po ukończeniu zajęć teoretycznych i praktycznych każdy kursant podchodzi do egzaminu, który ma potwierdzić zdobyte umiejętności.
Udział w kursie najczęściej trwa kilka dni. Są firmy, które umożliwiają zdobycie wiedzy teoretycznej w ramach kursu online. Jednak na zajęcia praktyczne zawsze trzeba stawić się osobiście. W zależności od organizatora i potrzeb osób szkolących się wykłady mogą odbywać się zarówno rano, jak i systemem wieczorowym. Uczestniczenie w 32 lub 36 godzinach zajmuje najczęściej ok. 3-4 dni. Zajęcia praktyczne odbywają się jednego dnia i są realizowane dla całej grupy. Reasumując, zdobycie uprawnień na wózki widłowe najczęściej trwa około 5-7 dni.
Każdy kursant, który wziął udział w szkoleniu, może przystąpić do egzaminu przed komisją. Istotne jest, by w tym dniu posiadać przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Pierwsza część to egzamin teoretyczny, który trwa 30 minut. Jest on przygotowywany w formie testu, który się składa z 15 pytań. W każdym należy zaznaczyć jedną trafną odpowiedź. Komisja dopuszcza popełnienie 4 błędów w teście. Kolejny etap egzaminu to część praktyczna. Mogą w niej wziąć udział kursanci, którzy uzyskali pozytywny wynik z egzaminu teoretycznego.
Egzamin praktyczny składa się z dwóch części:
Nieprawidłowe wykonanie wskazanych przez komisję czynności, które są określane jako potencjalnie niebezpieczne, kończy egzamin praktyczny z wynikiem negatywnym. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego każdy kursant otrzymuje zaświadczenie kwalifikacyjne.
Chcesz wziąć udział w kursie na wózki widłowe w Warszawie? Ceny za udział w szkoleniu mogą być zróżnicowane. Wiele zależy od tego, co dana firma szkoleniowa oferuje. Duże doświadczenie, profesjonalnie wyposażone sale wykładowe oraz nowoczesne maszyny do zajęć praktycznych sprawiają, że kursy cieszą się większą popularnością. Ponadto na całkowitą cenę kursu się składa:
Za profesjonalne, świetnie zorganizowane kursy na wózki widłowe w Warszawie trzeba zapłacić od 650 zł wzwyż.
Warszawa to duże miasto, w którym znajdują się zarówno firmy, które dopiero rozpoczynają organizację szkoleń, jak i marki, które organizują je od kilku dekad. Poziom doświadczenia ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Jak wybrać profesjonalny kurs na wózki widłowe w Warszawie? Warto wykonać porównanie ofert na podstawie:
Podjęcie rozważnej decyzji zapewni Ci udział w szkoleniu, które w znaczny sposób poszerzy Twoją wiedzę z zakresu mechaniki, wyposażenia sprzętu oraz z jego obsługi i BHP pracy. Doświadczeni wykładowcy przekażą Ci wiedzę w sposób łatwy i klarowny.
Jeśli zależy Ci na nawiązaniu współpracy z profesjonalną firmą szkoleniową, która zorganizowała już setki szkoleń i pomogła znaleźć nową pracę wielu ludziom, wybierz Profil Szkolenia. 21 lat doświadczenia w branży szkoleniowej sprawia, że dysponujemy świetnie wyposażonymi salami wykładowymi, oferujemy dostęp do materiałów szkoleniowych online, mamy maszyny do zajęć praktycznych w bardzo dobrym stanie technicznym. Od wielu lat dostosowujemy swoją ofertę do potrzeb rynku pracy, dlatego wiemy, które kursy warto wybrać, by dobrze zarabiać, i nie bać się utraty pracy. Poznaj nasze możliwości!