Egzamin na operatora koparki: przebieg, na czym polega i jak się przygotować?

Współpraca z profesjonalnym ośrodkiem szkoleniowym to gwarancja, że Twoje przygotowanie do egzaminu będzie optymalne. Postaw na doświadczonych wykładowców, którzy przekażą Ci kompletną wiedzę. Praca w tym zawodzie wymaga nie tylko sprawności fizycznej, ale przede wszystkim fachowej wiedzy specjalistycznej. Sprawdź, co trzeba wiedzieć, by zaliczyć praktyczny i teoretyczny egzamin na operatora koparki.

Przygotuj się do egzaminu na operatora koparki. Przebieg, na czym polega i jak się przygotować? Ta wiedza przyda Ci się w czasie egzaminu!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Podstawa prawna przeprowadzenia egzaminu na operatora koparki na podstawie ustawy, rozporządzenia i regulaminu IMBIGS
  2. Jak wygląda egzamin na operatora koparki?
  3. Przebieg egzaminu na operatora koparki krok po kroku
  4. Operator koparek — przykładowe pytania na egzaminie
  5. Możliwość zdania egzaminu na operatora koparki w innym ośrodku lub dopuszczalne poprawki
  6. Co, jeśli nie zaliczysz egzaminu na operatora koparki? Sprawdź, czy masz możliwość poprawki
  7. Operator koparki: egzamin, odbiór uprawnień i wzory dokumentów niezbędnych do Twojej nowej pracy
  8. Chcesz zdać egzamin na operatora koparki? Postaw na współpracę z profesjonalną firmą szkoleniową!

Podstawa prawna przeprowadzenia egzaminu na operatora koparki na podstawie ustawy, rozporządzenia i regulaminu IMBIGS

Egzaminy na operatora koparek odbywają się na podstawie § 23 i § 26 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych robót ziemnych, budowlanych i drogowych. 

Regulamin Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego jest zgodny z powyższym dokumentem. I to właśnie na tej podstawie odbywają się egzaminy na operatora koparki.

Jak wygląda egzamin na operatora koparki?

Aby przystąpić do egzaminu na operatora koparki, najpierw musisz ukończyć kurs. Po zapoznaniu się z wiedzą teoretyczną i zaliczeniu zajęć praktycznych firma szkoleniowa określi termin egzaminu. Najczęściej komisja egzaminacyjna zbiera się w placówce szkoleniowej. Dyrektor instytutu powołuje jej członków. Za ogólną organizację egzaminu odpowiada firma szkoleniowa. Najpierw kursanci przystępują do egzaminu praktycznego. Następnie odbywa się egzamin teoretyczny przed członkami komisji egzaminacyjnej. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego na egzaminie praktycznym i teoretycznym komisja sporządza protokół, który potwierdza zdobycie nowych uprawnień przez kursantów oraz wydaje komplet dokumentów, które potwierdzają zdobyte kwalifikacje. 

Na koniec, protokół przygotowany przez komisję egzaminacyjną zostaje przekazany do Rejestru Operatorów IMBIGS.

Każdy kursant jest zobligowany w czasie egzaminu do posiadania:

  • ważnego dowodu osobistego,
  • odzieży roboczej wraz z obuwiem,
  • kasku,
  • kamizelki odblaskowej.

Przebieg egzaminu na operatora koparki krok po kroku

Egzamin na operatora koparki składa się z dwóch części. Najpierw osoby, które wzięły udział w kursie, przystępują do egzaminu praktycznego. Składa się on z części obsługowej, która obliguje kursantów do wylosowania dwóch zadań z zakresu obsługi maszyny w czasie transportu lub w czasie pracy codziennej. Kolejna część egzaminu praktycznego określana jest jako część produkcyjno-technologiczna, która polega na wykonaniu wylosowanych wcześniej zadań. 

Każdy, kto uzyska pozytywny wynik z egzaminu praktycznego, przechodzi automatycznie do części drugiej teoretycznej. W tym przypadku osoby, które przystępują do egzaminu, są zobligowane do udzielenia odpowiedzi na 6 pytań zadanych losowo przez członków komisji egzaminacyjnej. Pierwsze dwa pytania dotyczą tylko i wyłącznie modułu bezpieczeństwa i higieny pracy. Po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi kursant otrzymuje kolejne 4 pytania. 

Aby otrzymać pozytywny wynik egzaminu, należy udzielić prawidłowej odpowiedzi łącznie na co najmniej na 4 pytania.

Operator koparek — przykładowe pytania na egzaminie

Zastanawiasz się, o co mogą Cię zapytać członkowie komisji egzaminacyjnej? Pytania egzaminatorów z pewnością nie wykroczą poza informacje, które zostały przedstawione przez wykładowców w ramach zajęć teoretycznych i zajęć praktycznych. Do pytań, na które z pewnością warto znać odpowiedzi, z pewnością można zaliczyć te o zmiennik momentu, układy hydrauliczne lub napięcie krokowe. Często egzaminatorzy pytają także o to, ile wynosi minimalna odległość od linii energetycznych oraz przewodów umieszczonych w ziemi. Warto również znać przepisy o ruchu drogowym, które są kluczowe w czasie przewożenia maszyny, rodzaje zaworów oraz działanie mechanizmu różnicowego. 

Możliwość zdania egzaminu na operatora koparki w innym ośrodku lub dopuszczalne poprawki

Istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu na operatora koparki w innym ośrodku szkoleniowym po uzyskaniu negatywnego wyniku w czasie pierwszego podejścia. Każdy kursant ma na to 12 miesięcy. W tym czasie wystarczy skompletować dokumenty, które potwierdzą udział w kursie. Nowy ośrodek wskaże datę najbliższego egzaminu. Po 12 miesiącach kurs należy wykonać powtórnie w całości.

Co, jeśli nie zaliczysz egzaminu na operatora koparki? Sprawdź, czy masz możliwość poprawki.

Jeśli w czasie egzaminu praktycznego otrzymasz wynik negatywny, to nie możesz wziąć udziału w egzaminie teoretycznym. Konieczne jest powtórzenie egzaminu. Z egzaminu teoretycznego również można otrzymać wynik negatywny. Jednak na szczęście w takiej sytuacji nie trzeba przystępować ponownie do całego kursu. Wystarczy uiścić opłatę egzaminacyjną i przystąpić do kolejnego egzaminu. Co ważne, kurs jest ważny przez 12 miesięcy. Po tym czasie należy go zrealizować ponownie, by uzyskać uprawnienia operatora koparki.

Operator koparki: egzamin, odbiór uprawnień i wzory dokumentów niezbędnych do Twojej nowej pracy

Egzamin jest obowiązkowy dla każdego, kto chce uzyskać uprawnienia do pracy maszynami ziemnymi. Komisja egzaminacyjna ma 30 dni na przygotowanie uprawnień i dostarczenie do ośrodka szkoleniowego książek operatora i świadectwa ukończenia kursu (wzór tego dokumentu znajdziesz tutaj). Te dokumenty są niezbędne do pracy w zawodzie operatora koparki.

Wszystkie nowe wzory dokumentów znajdziesz na stronie Profil Szkolenia. Aktualna książka operatora swoim wyglądem przypomina dowód osobisty. Oprócz danych personalnych zawiera numer uprawnień wraz z datą ich zdobycia oraz klasyfikację maszyn, które operator może obsługiwać.

Chcesz zdać egzamin na operatora koparki? Postaw na współpracę z profesjonalną firmą szkoleniową!

Jeżeli szukasz firmy szkoleniowej, która w sposób optymalny przygotuje Cię do egzaminu na operatora koparki, to koniecznie zajrzyj na stronę Profil Szkolenia. Dysponujemy profesjonalną kadrą szkoleniowców, którzy przygotują Cię do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Postaw na nasze doświadczenie oraz szeroką dostępność kursów w większych miastach w Polsce, w których realizujemy szkolenia. 

Zmień swoje życie i przystąp do kursu na operatora koparki. Przygotujesz się do egzaminu i zdobędziesz kwalifikacje zawodowe, które zapewnią Ci stałą pracę w zawodzie, który od kilku lat jest uważany jako jeden z wielu deficytowych profesji. 

Zapisz się na kurs i zostań cenionym specjalistą w swojej dziedzinie

Formularz kontaktowy

mima
Skontaktuj się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod podany numer, pisząc maila lub wypełniając formularz.
+48 602 774 556
info@profilszkolenia.pl
Prawo jazdy
Kierowca zawodowy
Operator maszyn
Szkolenia UDT
INNE KURSY
Profil Szkolenia
5.0
Na podstawie 3 opinii
powered by Facebook
js_loader
Obsługę prawną firmy zapewnia  Kancelaria Radcy Prawnego KINGA KONOPELKO
© PROFIL SZKOLENIA Sylwia Wyszyńska 2022
crossmenu