Kurs na koparkę od A do Z czyli wszystko, co musisz wiedzieć, aby zostać operatorem koparki

Chcesz zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe, by pracować w zawodzie operatora koparki? Po tym kursie zaczniesz zarabiać dużo więcej! Uprawnienia na koparki możesz zdobyć w czasie kursu w dogodnym dla Ciebie terminie. Kursy są organizowane przez placówki szkoleniowe. Jeśli chcesz odmienić swoje życie, uzyskując stabilizację finansową i zdobyć pewną pracę, poznaj szczegóły kursu na koparkę. 

Sprawdź, kurs na koparkę od A do Z. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zostać operatorem koparki, opisujemy w tym kompendium.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Kurs na koparki — czy warto?
 2. Kurs operatora koparki — czy jest trudny?
 3. Kurs na koparki. Czy wiesz, od czego zacząć zdobywanie nowych kwalifikacji zawodowych?
 4. Czy wiesz, jak zdobyć uprawnienia na koparkę? 
 5. Kurs operatora koparki. Poznaj wymagania firm szkoleniowych
 6. Przebieg kurs operatora koparki. Poznaj go bliżej
 7. Sprawdź, ile kosztuje kurs na koparki?
 8. Ile trwa kurs na koparkę? Sprawdź, ile czasu potrzeba na zdobycie uprawnień.
 9. Kurs operatora koparki — średnie ceny w woj. mazowieckim
 10. Kurs na koparkę w Warszawie i okolicach — gdzie zrobić kurs? 

Kurs na koparki — czy warto?

Zmiana kwalifikacji zawodowych lub zdobycie dodatkowych uprawnień może sprawić, że staniesz się pożądanym pracownikiem wśród potencjalnych pracodawców. Decydując się na pracę w zawodach deficytowych, zwiększasz swoje szanse na współprace z firmą, która docenia swoich pracowników i należycie o nich dba. Kurs na koparki umożliwia zarówno pracę na etacie, jak i świadczenie usług w ramach własnej działalności gospodarczej. Ponadto jest to zawód, który pozwala wygenerować zysk na poziomie średnich zarobków krajowych. Dzięki takiej pracy możesz zaspokoić potrzeby swojej rodziny i nie przejmować się o utratę źródła utrzymania z powodu redukcji etatów. A zatem nie zastanawiaj się dłużej, czy warto zdobyć uprawnienia na koparki, tylko zapisz się na kurs w profesjonalnej firmie szkoleniowej.

Kurs operatora koparki — czy jest trudny?

Kurs na koparkę składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Zajęcia kończą się egzaminem, który potwierdzi Twoją wiedzę zarówno w teorii, jak i w praktyce. Wykładowcy w czasie zajęć przekażą Ci wiedzę z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, poznasz również budowę maszyny, funkcje poszczególnych mechanizmów oraz nauczysz się obsługiwać koparkę. Placówki szkoleniowe przygotowują kurs w taki sposób, by przeciętny kursant nie miał problemu z przyswojeniem wiedzy i z łatwością zaliczył egzamin końcowy. 

Kurs na koparki. Czy wiesz, od czego zacząć zdobywanie nowych kwalifikacji zawodowych?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, obecnie operatorów maszyn ziemnych obowiązują dwie klasy świadectw: klasa I i klasa III. 

Do maszyn obsługiwanych w ramach klasy III zaliczamy:

 • koparkę jednonaczyniową do 25 ton masy całkowitej,
 • koparkospycharkę,
 • koparki wielonaczyniowe łańcuchowe,
 • spycharkę o maksymalnej mocy silnika do 110 kW,
 • ładowarki jednonaczyniowe do 20 ton masy całkowitej,
 • koparkoładowarki.

Do maszyn obsługiwanych w ramach klasy I zaliczamy:

 • koparka jednonaczyniowa — wszystkie typy maszyn bez ograniczeń masy całkowitej,
 • spycharki — wszystkie typy maszyn bez ograniczeń.

Aby zdobyć uprawnienia, które upoważniają do obsługi maszyn ziemnych z klasy I, należy zdobyć najpierw uprawnienia na maszyny zakwalifikowane do klasy III. Dwa kursy można zaliczyć podczas jednego, poszerzonego szkolenia.

Czy wiesz, jak zdobyć uprawnienia na koparkę? 

Aby zdobyć uprawnienia na koparkę, wystarczy ukończyć 18 lat i mieć prawo jazdy kategorii B. Ważne jest również ukończenie co najmniej szkoły podstawowej. Jeśli zdecydujesz się na pozyskanie nowych kwalifikacji zawodowych, znajdź placówkę szkoleniową, która będzie spełniała Twoje indywidualne oczekiwania i potrzeby. Następnie będziesz zobligowany do wzięcia udziału w badaniu lekarskim, które wykluczy przeciwskazania do pracy w zawodzie operatora koparki. Ten dokument daje Ci zielone światło na udział w kursie. Po odbyciu kursu weźmiesz udział w egzaminie, który składa się z dwóch części. Najpierw każdy kursant zalicza egzamin praktyczny, a następnie teoretyczny

Aby przystąpić do egzaminu, konieczne jest posiadanie:

 • dowodu osobistego,
 • kasku ochronnego,
 • butów roboczych,
 • kamizelki,
 • kasku ochronnego. 

Kurs operatora koparki. Poznaj wymagania firm szkoleniowych.

Ośrodki szkolenia zawodowego, które organizują kursy i umożliwiają zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych, selekcjonują przyszłych kursantów według obowiązującego prawa. 

Każdy, kto chce wziąć udział w kursie na koparkę, powinien mieć ukończone 18 lat. Konieczne jest posiadanie ważnego prawa jazdy. Co ważne, nie musisz ukończyć studiów o konkretnym kierunku. Aby zapisać się na kurs, wystarczy mieć wykształcenie podstawowe. Po otrzymaniu pozytywnej opinii lekarza, przyszły kursant może rozpocząć przygotowania z zakresu nauki do nowego zawodu

Przebieg kurs operatora koparki. Poznaj go bliżej.

Kurs na koparkę jest złożony z części teoretycznej i praktycznej. Zaliczenie zarówno pierwszej, jak i drugiej jest obowiązkowe, by przystąpić do egzaminów i uzyskać tytuł operatora koparki.

W pierwszej części kursanci zdobywają wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz użytkowania i obsługi maszyny. Nauka obejmuje również wiedzę specjalistą z zakresu budowy i obsługi koparki. Zajęcia praktyczne powinny być realizowane częściowo w trybie indywidualnym. W ten sposób każdy kursant ma możliwość zdobycia odpowiednich umiejętności z zakresu obsługi maszyny.

Sprawdź, ile kosztuje kurs na koparki?

Nie wiesz, ile kosztuje kurs na koparkę? Cena w różnych regionach może się trochę od siebie różnić. Na cenę kursu operatora koparki ma bowiem wpływ ilość elementów, które ona obejmuje. Kompleksowa usługa szkoleniowa zawiera koszt badań lekarskich, egzaminy państwowego, książeczki operatora oraz świadectwa. Ostatecznie na koszt zdobycia uprawnień ma wpływ także rodzaj kursu. Inna cena dotyczy szkoleń z zakresu obsługi maszyn z klasy I, a inna dla klasy III. Taki kurs operatora koparki klasy III najczęściej kosztuje ok. 1800-2000 zł. Za naukę w ramach kursu klasy I, jeśli nie posiada się uprawnień właściwych dla klasy III, zapłacić trzeba ok. 2800 zł.

Ile trwa kurs na koparkę? Sprawdź, ile czasu potrzeba na zdobycie uprawnień.

W zależności od tego, którą placówkę szkoleniową wybierzesz i na jaki dokładnie kurs się zdecydujesz, czas trwania szkolenia może być nieco dłuższy. Decydując się na zdobycie uprawnień w ramach kursu na koparki, kursant jest zobligowany do wzięcia udziału w ok. 50 godzinach teoretycznych i ok. 80 godzinach praktycznych. Jeśli zdecydujesz się na wzięcie udziału w kursie łączonym, który w przyszłości umożliwi Ci operowanie ładowarką, koparką i ładowarko-koparką, wówczas liczba godzin teoretycznych i praktycznych w kursie nieco się wydłuży. 

Zajęcia mogą być zorganizowane w ramach indywidualnego szkolenia lub w kilkuosobowych grupach. W wyznaczonych godzinach kursant powinien wyszkolić swoje umiejętności zarówno z zakresu wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej nauki jazdy i obsługi maszyny.

Firmy szkoleniowe organizują kursy zarówno weekendowe, jak i wieczorowe. Możesz skorzystać również z tak zwanych wczasokursów. Bez trudu dopasujesz godziny nauki do swoich możliwości.

Kurs operatora koparki — średnie ceny w woj. mazowieckim

Średnie ceny w województwie mazowieckim za udział w kursie na operatora koparki wynoszą ok. 1500 zł. Są placówki, które oferują je nieco taniej, np. znana i ceniona firma szkoleniowa Profil Szkolenia. W ramach współpracy z naszą placówką możesz wykonać szkolenie w kilku miastach w Polsce. Przystępna cena oraz dogodne godziny wykładów i zajęć praktycznych pozytywnie wpływają na nastawienie kursantów w czasie zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych, które otworzą przed nimi zupełnie nowe możliwości.

Kurs na koparkę w Warszawie i okolicach — gdzie zrobić kurs? 

Każdy kurs zorganizowany przez profesjonalną firmę szkoleniową jest zakończony egzaminem przed komisją egzaminacyjną. Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w ciągu 30 dni przesyła do ośrodka szkoleniowego przygotowane świadectwo oraz nową książeczkę operatora

Pamiętaj, że jeśli w ramach kursu poszerzasz swoje kwalifikacje, również otrzymasz nową książeczkę operatora, ponieważ jest ona wydawana każdorazowo po zdanym egzaminie.

Współpracując z legalnie działającą firmą, taką jak Profil Szkolenia, otrzymujesz pewność, że bierzesz udział w kursie na operatora koparki, który jest zgodny z obowiązującymi normami prawnymi. Cały proces oraz sam egzamin są nadzorowane przez IMBIGS. Zdecyduj się na współpracę z pewną firmą i przygotuj się solidnie do pracy w nowym zawodzie!

Zapisz się na kurs i zostań cenionym specjalistą w swojej dziedzinie

Formularz kontaktowy

mima
Skontaktuj się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod podany numer, pisząc maila lub wypełniając formularz.
+48 602 774 556
info@profilszkolenia.pl
Prawo jazdy
Kierowca zawodowy
Operator maszyn
Szkolenia UDT
INNE KURSY
Profil Szkolenia
5.0
Na podstawie 3 opinii
powered by Facebook
js_loader
Obsługę prawną firmy zapewnia  Kancelaria Radcy Prawnego KINGA KONOPELKO
© PROFIL SZKOLENIA Sylwia Wyszyńska 2022
crossmenu