Operator wózka widłowego — zarobki

Rosnące ceny żywności przerażają Cię z dnia dzień coraz bardziej? A wysokość miesięcznych rachunków już dawno przekroczyła moment krytyczny w domowym budżecie? Jeśli u obecnego pracodawcy nie masz szans na podwyżkę, zdobądź uprawnienia na wózki widłowe i zacznij zarabiać znacznie lepiej. Nowe kwalifikacje z pewnością pomogą Ci zdobyć lepiej płatną pracę. Operator wózków widłowych to zawód, który zapewni Ci stabilizację finansową. Sprawdź, ile możesz zarobić, będąc operatorem takiej maszyny.

Profesja, na którą wciąż jest ogromne zapotrzebowanie. Poznaj zawód operatora wózka widłowego — zarobki i zakres obowiązków.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. WJO — wózki widłowe. Rodzaje i zastosowanie.
 2. Operator wózka widłowego — jakie uprawnienia są potrzebne na wózki widłowe?
 3. Jak wygląda kurs na wózki widłowe?
 4. Operator wózka widłowego. Czy łatwo znaleźć pracę?
 5. Jaka jest cena za kurs na wózki widłowe?
 6. Kurs na wózki widłowe — zarobki w Polsce i za granicą
 7. Nawiąż współpracę z marką Profil Szkolenia — postaw na jakość i wysoki odsetek zdawalności w czasie egzaminu!

WJO — wózki widłowe. Rodzaje i zastosowanie.

Wózki widłowe to urządzenia, które można podzielić na różne klasyfikacje. Jednak obecnie do najważniejszych podziałów zaliczamy te, które pozwalają zdobycie odpowiednich kwalifikacji do obsługi tych popularnych w Europie maszyn. 

Wózki widłowe dzielimy na dwie klasy WJO:

 • WJO I — do tej grupy zaliczamy wózki widłowe, które mają mechaniczny napęd podnoszenia wysięgnika oraz takie, które są wyposażone w mechaniczny napęd podnoszenia ładunku i osoby obsługującej. W tej kategorii mieszczą się między innymi popularne ładowarki teleskopowe oraz najczęściej stosowane wózki widłowe mechaniczne.
 • WJO II — w tej grupie maszyn znajdują się wszystkie wózki jezdniowe, które nie są wózkami widłowymi z wysięgnikami ani wózkami, w których operator jest podnoszony się wraz z podnoszonym ładunkiem.

Zastosowanie wózków widłowych jest bardzo rozległe i dziś te maszyny są wykorzystywane w wielu sektorach przemysłu, w rolnictwie oraz w firmach, które zajmują się transportem lub magazynowaniem towarów. Często można je również spotkać w firmach budowlanych oraz spożywczych. Ich pomoc jest nieoceniona, ponieważ skraca czas rozładunku i załadunku oraz wyręcza kadrę pracowniczą z zadań, które znacznie obciążają ludzki organizm.

Operator wózka widłowego — jakie uprawnienia są potrzebne na wózki widłowe?

Aby móc legalnie i zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem obsługiwać wózki widłowe, należy zdobyć odpowiednie uprawnienia. Udział w kursie do obsługi wózków widłowych oraz zdobycie pozytywnego wyniku z egzaminu przed komisją egzaminacyjną upoważnia do otrzymania zaświadczenia o zdobytych kwalifikacjach. Jeśli chcesz obsługiwać wózek widłowy, wybierz kurs, który uprawnia do obsługi WJO I. Kurs trwa tylko 42 lekcje i w tym czasie zdobędziesz niezbędne umiejętności, by bez stresu przystąpić do egzaminu praktycznego i teoretycznego.

Jak wygląda kurs na wózki widłowe?

Zastanawiasz się, czy poradzisz sobie na egzaminie po zaliczeniu kursu? Jeśli wybierzesz naukę w doświadczonym ośrodku szkoleniowym, z pewnością wykładowcy w przystępny sposób przekażą Ci niezbędną wiedzę, byś mógł bezpiecznie dla siebie i otoczenia obsługiwać te popularne maszyny. 

Szkolenia na wózki widłowe składają się zajęć teoretycznych i praktycznych. Większość, bo aż 32 lekcje po 45 min to zajęcia z wiedzy teoretycznej. Kurs może być rozszerzony o kolejne 4 lekcje, jeśli kursanci nie mają odpowiednich podstaw z zakresu mechaniki i elektromechaniki.

Natomiast zajęcia praktyczne w czasie kursu na wózki widłowe w Warszawie trwają jeden dzień. Łącznie w programie wyszczególnione jest 10 lekcji po 45 minut każda. 

Następnie przychodzi czas na egzamin przed komisją egzaminacyjną. W pierwszej kolejności odbywa się egzamin teoretyczny, który trwa 30 minut i polega na trafnym rozwiązaniu testu. Na 15 pytań komisja dopuszcza popełnienie 4 błędów. Kolejny etap obejmuje egzamin praktyczny, który składa się z dwóch części:

 • Część pierwsza polega na wykonaniu jednej czynności, która jest związana bezpośrednio z obsługą techniczną codzienną, czyli OTC. Oczywiście czynność wybierają członkowie komisji egzaminacyjnej.
 • Część druga to zadanie praktyczne związane z jazdą, manewrami oraz obsługą wózka widłowego.

Przystępując do kursu, pamiętaj o tym, że musisz mieć ukończone 18 lat, uzyskać zaświadczenie od lekarza, który nie stwierdził przeciwwskazań do pracy w tym zawodzie, oraz mieć co najmniej wykształcenie podstawowe. Aby przystąpić do samego egzaminu, należy zabrać z sobą ważny dowód osobisty.

Operator wózka widłowego. Czy łatwo znaleźć pracę?

Jeśli zastanawiasz się, czy po zdobyciu uprawnień na wózki widłowe szybko znajdziesz nową pracę, to z pewnością nie musisz się tym przejmować. Wózki widłowe to urządzenia, które są wykorzystywane niemal w każdej firmie przemysłowej i transportowej oraz w rolnictwie. Być może również w przedsiębiorstwie, w którym pracujesz, wykorzystuje się do pracy wózki widłowe. Jeśli tak, to możesz zapytać pracodawcę, czy możesz przekwalifikować się na operatora, by lepiej zarabiać. Jak mówi stare porzekadło „kto pyta, nie błądzi”.

Możesz również poszukać pracy u innych pracodawców. Operatorów wózków widłowych wciąż brakuje w dużych firmach transportowych oraz w przemyśle. Z tego powodu znalezienie lepiej płatnej pracy nie powinno być ani trudne, ani też czasochłonne.

Jaka jest cena za kurs na wózki widłowe?

Wbrew pozorom zdobycie nowych uprawnień, które upoważnią Cię do obsługi wózków widłowych, wcale nie jest drogie. Biorąc pod uwagę miesięczne wynagrodzenie przeciętnego operatora, które wynosi średnio ok. 4 tys. zł, to całkowity koszt kursu wynosi niespełna ¼ tej kwoty. Szukając placówki szkoleniowej, w której warto zdobyć uprawnienia na wózki widłowe, należy wziąć pod uwagę całkowity koszt szkolenia. A w tę cenę wlicza się przede wszystkim:

 • koszt samego kursu,
 • opłatę za udział w egzaminie,
 • cenę za wydanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań.

Niektóre firmy podają ceny cząstkowe, by zyskać większe zainteresowanie poszczególnych kursantów. Jednak szukając ośrodka szkoleniowego, warto dopytać o całkowity koszt usługi, a nie tylko cząstkowy.

W profesjonalnych firmach szkoleniowych za kurs na operatora wózka widłowego trzeba zapłacić łącznie ok. 1000 zł

Kurs na wózki widłowe — zarobki w Polsce i za granicą

Podobnie jak w Polsce sytuacja na rynku pracy wśród operatorów wózków widłowych jest bardzo dobra. Rozwijający się przemysł oraz galopujący sektor transportowy wciąż zwiększa liczbę osób zatrudnionych na tym stanowisku pracy. Operatorzy wózków widłowych mogą więc przebierać w ofertach pracy i negocjować lepsze stawki za jej wykonywanie.  

Tylko co czwarty operator wózka widłowego w Polsce zarabia poniżej 3,5 tys. zł brutto miesięcznie. Mediana zarobków na tym stanowisku najczęściej wyliczana jest na 4,1 tys. zł brutto. Na rynku pracy w Polsce mamy pracodawców, którzy miesięcznie płacą ok. 5 tys. zł brutto. Takie zarobki są satysfakcjonujące, ponieważ pozwalają na utrzymanie gospodarstwa domowego i godne życie. 

Płaca w krajach zachodnich Unii Europejskiej na tym stanowisku jest jeszcze wyższa. W tym przypadku wiele zależy od kraju oraz warunków pracy w konkretnej firmie, jednak często operatorzy wózków widłowych, którzy zdecydowali się wyjechać za granicę, zarabiają nawet dwukrotność wynagrodzenia w Polsce, czyli ok. 2,4 tys. euro brutto.

Nawiąż współpracę z marką Profil Szkolenia — postaw na jakość i wysoki odsetek zdawalności w czasie egzaminu!

Profesjonalne firmy szkoleniowe rozpoznasz po:

 • bardzo dobrze wyposażonych salach konferencyjnych,
 • dostępności do nowoczesnych sposobów nauczania w postaci platform edukacyjnych online,
 • świetnie wyposażonych ośrodkach techniki jazdy,
 • nowoczesnych maszynach w parku maszynowym,
 • wysokim odsetku zdawalności w czasie egzaminów.

Profil Szkolenia to marka, która od 21 lat organizuje szkolenia w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy. Aż 65 procent ze wszystkich kursantów wybiera drugi kurs z naszej oferty. Uprawnienia na wózki widłowe to wciąż popularny kierunek nauki, który pozwala na zdobycie dobrze płatnej pracy. Jeśli cenisz świetną opinię ośrodka wśród kursantów, chcesz podejść do egzaminu bez stresu i bardzo dobrze przygotować się do nowej profesji, wybierz Profil Szkolenia. Kursy organizujemy na terenie wschodniej i centralnej Polski. 

Postaw na jakość, wybierz kurs na operatora wózka widłowego w Profil Szkolenia!

Zapisz się na kurs i zostań cenionym specjalistą w swojej dziedzinie

Formularz kontaktowy

mima
Skontaktuj się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod podany numer, pisząc maila lub wypełniając formularz.
+48 602 774 556
info@profilszkolenia.pl
Prawo jazdy
Kierowca zawodowy
Operator maszyn
Szkolenia UDT
INNE KURSY
Profil Szkolenia
5.0
Na podstawie 3 opinii
powered by Facebook
js_loader
Obsługę prawną firmy zapewnia  Kancelaria Radcy Prawnego KINGA KONOPELKO
© PROFIL SZKOLENIA Sylwia Wyszyńska 2022
crossmenu