Operator ładowarki teleskopowej. Jak wygląda kurs?

Nowoczesne firmy szkoleniowe organizują kompleksowe szkolenia, które świetnie przygotowują kursantów nie tylko do egzaminu, ale także do świadczenia usług na bardzo wysokim poziomie. Jak podczas kursu, który obejmuje kilkadziesiąt godzin, zgłębić wszystkie tajniki pracy w zawodzie operatora ładowarki teleskopowej? Tego z pewnością dowiesz się z naszego poradnika. Poznaj specyfikę pracy oraz kursu operatora ładowarki teleskopowej.

Poznaj miejsce, w którym zdobędziesz niezbędne umiejętności i wiedzę teoretyczną. Operator ładowarki teleskopowej — jak wygląda kurs krok po kroku?

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Ładowarki teleskopowe — opis wózków widłowych specjalizowanych
 2. Ładowarki teleskopowe — zastosowanie
 3. Ładowarka teleskopowa — uprawnienia
 4. Kurs na operatora ładowarki teleskopowej — przebieg
 5. Kurs na ładowarki teleskopowe — cena
 6. Ile zarabia operator ładowarki teleskopowej w Polsce i za granicą?
 7. Kurs na ładowarki teleskopowe Warszawa — jaką firmę wybrać w stolicy?
 8. Wybór ośrodka szkoleniowego — na co zwrócić największą uwagę?

Ładowarki teleskopowe — opis wózków widłowych specjalizowanych

Maszyny, które mają wbudowany automatyczny wysięgnik zmienny oraz mogą poruszać się po drogach publicznych, określamy mianem ładowarek teleskopowych. W specjalistycznym nazewnictwie są one określane jako wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem. Są to maszyny używane do transportu ciężkich ładunków, dzięki czemu ich popularność z roku na rok rośnie. Operator w czasie pracy siedzi w kabinie o wzmocnionej budowie, by w nagłych sytuacjach zapewnić mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa. 

Ładowarki teleskopowe to maszyny zaliczane do kategorii wózków widłowych specjalizowanych. Ich największą zaletą jest wielozadaniowość. I to właśnie z tego powodu są one bardzo często wykorzystywane w wielu popularnych branżach. Swoimi zaletami te maszyny z pewnością przewyższają klasyczne wózki widłowe, którymi można poruszać się tylko i wyłącznie po placach i drogach wewnętrznych.

Ładowarki teleskopowe dzielimy na dwa rodzaje:

 • obrotowe — w takich ładowarkach kabina operatora, która stanowi zintegrowaną część wysięgnika, może zmieniać kierunek położenia — obraca się wokół własnej osi. 
 • czołowe — ładowarki teleskopowe określane jako urządzenia czołowe najczęściej charakteryzują się znacznie większym udźwigiem w porównaniu do ładowarek obrotowych. Wysięgnik znajduje się w nich po prawej stronie, a sama kabina nie ma funkcji zmiany położenia wokół własnej osi. 

Ładowarki teleskopowe — zastosowanie

Pierwsze ładowarki teleskopowe powstały około 50 lat temu. Na początku zakres ich możliwości był znacznie mniejszy, jednak z biegiem czasu konstruktorzy coraz bardziej udoskonalali te maszyny, by w jeszcze większym stopniu zwiększyć ich wszechstronność i możliwości. 

Współczesne ładowarki teleskopowe to maszyny wielofunkcyjne. Umożliwiają przewożenie ładunków o łącznej wadze około 20 ton. Są duże, stabilne i mogą jeździć po drogach publicznych, ponieważ nie stwarzają swoim gabarytem ani budową żadnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, ani dla samego operatora.

Ładowarka teleskopowa — uprawnienia

Zastanawiasz się, jakie uprawnienia powinien mieć operator ładowarki teleskopowej? Praca w tym zawodzie jest możliwa po zdobyciu uprawnień podczas egzaminu przed komisją. Zaświadczenie klasyfikacyjne, które potwierdza nabycie nowych uprawnień, wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Aby przystąpić do egzaminu, należy wziąć udział w kursie na ładowarki teleskopowe. A następnie zdobyte umiejętności potwierdzić w czasie egzaminu przed członkami komisji. 

Nowe kwalifikacje zawodowe są ważne po okazaniu ich z aktualnym dowodem osobistym, który potwierdza tożsamość operatora. Taki dokument jest ważny przez 5 lat. Tyle wynosi tryb sprawdzania zgodny z RMPiT.

Kurs na operatora ładowarki teleskopowej — przebieg

Zanim przystąpisz do kursu na operatora ładowarki teleskopowej, sprawdź, jak wygląda on krok po kroku. Każde szkolenie zorganizowane przez profesjonalną firmę zaczyna się od klasyfikacji kursantów. Aby móc zostać operatorem tej popularnej maszyny należy:

 • ukończyć 18 lat,
 • mieć co najmniej podstawowe wykształcenie,
 • otrzymać zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi brak przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu.

Samo szkolenie jest złożone z zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Udział w każdej z tych dwóch części jest obowiązkowy, by móc przystąpić do egzaminu końcowego. W czasie nauki wyspecjalizowana kadra w prosty i klarowny sposób przekaże Ci wiedzę, m.in. z zakresu elektromechaniki, mechaniki oraz zasad BHP. Zajęcia teoretyczne to aż 39 godzin, podczas których poznasz tajniki wykonywania tego zawodu. W czasie praktycznego przygotowania do zawodu każdy kursant nauczy się obsługi maszyny. Nauka trwa 10 godzin lekcyjnych. Każdy, kto weźmie udział w nauce, może przystąpić do egzaminu przed komisją. W profesjonalnych placówkach szkoleniowych odbywa się on na terenie ośrodka, co sprawia, że poziom stresu jest znacznie niższy.

Egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Ta pierwsza ma formę krótkiego testu, w którym trzeba zaznaczyć prawidłową odpowiedź. By móc wziąć udział w egzaminie praktycznym, można popełnić maksymalnie 4 błędy. 

Część praktyczna składa się z dwóch części. W pierwszej każdy uczestnik egzaminu jest zobligowany do zaprezentowania wskazanej przez członków komisji czynności z zakresu obsługi codziennej. Natomiast druga część obejmuje zaprezentowanie umiejętności z zakresu obsługi maszyny oraz manewrowania nią. Członkowie komisji egzaminacyjnej oceniają poprawność wykonywanych czynności. Każdy, kto uzyska wynik pozytywny z dwóch części, otrzyma tytuł operatora koparki teleskopowej.

Kurs na ładowarki teleskopowe — cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje kompletny kurs operatora ładowarki teleskopowej? Cena za zdobycie takich uprawnień wcale nie jest wygórowana. Z pewnością taka inwestycja zwróci Ci się już w pierwszym miesiącu pracy w tym zawodzie. Za udział w kursie na operatora ładowarki teleskopowej, który jest zorganizowany przez profesjonalną firmę szkoleniową z dużym doświadczeniem, trzeba zapłacić około 1200 zł. Jest to łączny koszt, na który się składa:

 • udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych,
 • badanie lekarskie i wydanie orzeczenia, które zezwala na udział w kursie,
 • opłaty za egzamin operatora UDT.

Jeśli chcesz skorzystać z kursu, który kosztuje znacznie mniej, poznaj dokładnie program szkolenia, opinię o placówce oraz wyniki kursantów. W tym przypadku ważniejsze od ceny jest zdobycie odpowiednich umiejętności oraz uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu.

Ile zarabia operator ładowarki teleskopowej w Polsce i za granicą?

Ostateczna wysokość zarobków wśród operatorów ładowarek teleskopowych zależy przede wszystkim od:

 • kraju i regionu, w którym wykonywana jest praca,
 • wielkości firmy,
 • zakresu wykonywanej pracy,
 • poziomu decyzyjności,
 • doświadczenia operatora.

Średnio operator tej maszyny w Polsce zarabia ok. 4500 zł. Najniższy próg zarobkowy na tym stanowisku najczęściej mieści się na poziomie ok. 3600 zł. Najbardziej doświadczeni operatorzy ładowarek teleskopowych za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie na poziomie ok. 6500 zł

A jak kwestia finansów wygląda poza granicami naszego kraju? Jeśli chcesz być operatorem ładowarki teleskopowej w Danii lub w Niemczech, możesz zarobić nawet czterokrotność wynagrodzenia w Polsce. Wiele jednak zależy od Twoich umiejętności oraz kraju w Europie, do którego zamierzasz wyjechać. 

Kurs na ładowarki teleskopowe Warszawa — jaką firmę wybrać w stolicy?

Współpraca z idealną placówką szkoleniową to z pewnością marzenie wielu przyszłych operatorów ładowarek teleskopowych. W końcu bardzo dobre przygotowanie ułatwi zdobycie wyniku pozytywnego w czasie egzaminu przed członkami komisji egzaminacyjnej. Jeśli chcesz korzystać z nowoczesnych form nauczania oraz poznać tajniki zawodu, by móc bezpiecznie i fachowo obsługiwać ładowarkę teleskopową, zastanów się dobrze, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Oprócz kosztu kursu istotne znacznie ma również doświadczenie ośrodka szkoleniowego. Zapytaj znajomych, który ośrodek wybrali, by wziąć udział w kursie na ładowarki teleskopowe w Warszawie. Ich wiedza może okazać się prawdziwą skarbnicą i pomoże Ci uniknąć problemów, które mogą wystąpić po wyborze przypadkowej placówki.

Wybór ośrodka szkoleniowego — na co zwrócić największą uwagę?

Profesjonalne firmy szkoleniowe zapewniają stały dostęp do materiałów szkoleniowych, by każdy mógł w swoim tempie dobrze się przygotować do egzaminu. Oczywiście w każdym etapie kursu powinien aktywnie uczestniczyć Twój opiekun, który pomoże Ci rozwiązać napotkane problemy, zgrać terminy lub rozwieje wątpliwości z zakresu zdobywanej wiedzy

Wybierz placówkę, która ma wieloletnie doświadczenie i świetne opinie wśród swoich kursantów. Nowoczesna sala wykładowa, sprawne ładowarki w parku maszynowym, przestronny plac manewrowy oraz dostęp do platformy online z pewnością ułatwią Ci zdobycie nowych uprawnień podczas pierwszego podejścia do egzaminu. Szanuj swój czas i pieniądze. W Profil Szkolenia poważnie podchodzimy do każdego szkolenia i kursanta. Dbamy o dobrą relację i 100-procentową satysfakcję wśród tych, którzy nam zaufali. Poznaj naszą ofertę.

Zapisz się na kurs i zostań cenionym specjalistą w swojej dziedzinie

Formularz kontaktowy

mima
Skontaktuj się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod podany numer, pisząc maila lub wypełniając formularz.
+48 602 774 556
info@profilszkolenia.pl
Prawo jazdy
Kierowca zawodowy
Operator maszyn
Szkolenia UDT
INNE KURSY
Profil Szkolenia
5.0
Na podstawie 3 opinii
powered by Facebook
js_loader
Obsługę prawną firmy zapewnia  Kancelaria Radcy Prawnego KINGA KONOPELKO
© PROFIL SZKOLENIA Sylwia Wyszyńska 2022
crossmenu